Rīgā notiks dažādi 1991. gada barikāžu atceres pasākumi

Janvāris ir barikāžu atceres mēnesis, tāpēc Rīgā notiks vairāki šiem trauksmainajiem notikumiem veltīti pasākumi, no kuriem vieni no lielākajiem būs ar pašvaldības atbalstu rīkotie koncerti Rīgas Domā un Mazajā ģildē. Tāpat ikviens aicināt apmeklēt arī piemiņas ugunskurus, ziedu nolikšanu, izstādes un režisora Viestura Kairiša jaunās filmas “Janvāris” seansus.

Tradicionāli jau 13 gadus barikāžu aizstāvju atcerei vienā no tā laika zīmīgākajām vietām –Rīgas Domā – notiek koncerts. Šogad Rīgas dome iedzīvotājus aicina uz koncertu “Laika liecība. Lūgšana”, kurā piedalīsies  Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā, ērģelnieks Aigars Reinis, pianists Vestards Šimkus, baritons Rihards Mačanovskis, saksofonists Aigars Raumanis, sitaminstrumentālists Guntars Freibergs, čellisti Ēriks Kiršfelds un Māra Botmane, kontrabasists Viktors Veļičko, vokālais kvintets – Agate Grīnhofa, Maija Beatrise Punka, Jēkabs Bernāts, Matīss Pēteris Circenis un Patriks Kārlis Stepe, kā arī Jaunā Rīgas teātra aktieri Baiba Broka un Matīss Ozols.

Koncerta programmā būs Riharda Dubras, Pētera Vaska, Madaras Pētersones, Valentīna Silvestrova un Romualda Jermaka kompozīcijas. Koncerta režisors ir Gerds Lapoška, tekstu autors Kirils Ēcis, gaismu mākslinieks Niks Cipruss, māksliniece Dace Ignatova. Koncerts notiks 20. janvārī plkst. 19.00. To rīko Rīgas dome, Rīgas Doms un 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība, ieeja bez maksas.

Koncerta saturiskais vēstījums ir aicinājums izvēlēties piepildītu garīgo pasauli, dvēseli bez viltus un uzticībā balstītu kopību. “Koncerts kā Lūgšana par Latviju, Lūgšana par brīvību, Lūgšana par cilvēcību un Ukrainu. Tās ir mūsu cerības un ticība. Un tas ir atgādinājums mums pašiem – cik Latvija mums ir svarīga,” saka koncerta veidotāji.

Šajā pašā laikā piemiņas koncerts –  “Janvāra ugunskurs” notiks Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” Lielajā zālē. Tajā uzstāsies jauktais koris “Sonore” diriģenta Andra Pujāta vadībā, jauktais koris “Mezgli” diriģentes Elīnas Skujas vadībā, Latvijas Nacionālā teātra aktieris Mārcis Maņjakovs un komponists Valdis Zilveris.  Arī šajā koncertā ieeja bez maksas.

Kā katru gadu, janvārī ikviens Rīgā aicināts apmeklēt piemiņas ugunskurus, lai domās atcerētos Latvijai tik svarīgos notikumus 1991.gada ziemā. 13. janvārī plkst. 18.00 ar jaunsargu piedalīšanos tiks iedegts ugunskurs Zaķusalā, bet 20. janvārī Vecrīgā tiks iedegti divi ugunskuri – no plkst. 10.00 Doma laukumā un no plkst. 16.00 pie Saeimas ēkas.

20. janvārī Doma laukumā plkst. 10.00 atklās izstādi “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014–2022”, kā arī līdz plkst. 19.00 ikviens aicināts piedalīties sveču liešanā Ukrainas karavīriem.

Janvārī paredzēti vairāki filmas “Janvāris” bezmaksas seansi. 12. janvārī plkst. 14.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē būs seanss vidusskolēniem, pēc kura notiks saruna ar barikāžu dalībniekiem, bet 14. janvārī plkst._12.00 filma būs skatāma 1991. gada barikāžu muzeja zālē. Apmeklējums ar ielūgumiem, kurus var saņemt muzejā.

Savukārt 20. janvārī kinoteātrī “Splendid Palace” plkst. 13 notiks režisora Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” īpašais seanss barikāžu dalībniekiem. Uzrādot barikāžu dalībnieka statusa apliecību, biļešu cena pieaugušajiem ir 5,00 eiro, senioriem – 4,50 eiro. Tās pašas dienas vakarā plkst. 19.30 notiks filmas “Janvāris” seanss kopā ar režisoru un filmas veidotāju.

Pieminot barikādes, notiks arī dažādi citi pasākumi – 16. janvārī plkst. 16.00 ziedu nolikšana un piemiņas brīdis pie Vecmīlgrāvja tilta, bet 18. janvārī plkst. 12.00  1991. gada barikāžu muzejā  būs pasākums “20. janvāris Baku (1990) un Rīgā (1991)”.

20. janvārī no plkst. 13.50 līdz 14.30 būs svinīgā Goda sardze pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem Bastejkalnā un pie bijušās Iekšlietu ministrijas ēkas Raiņa bulvārī 6, bet plkst. 14.00 tiks nolikti ziedi pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietās Bastejkalnā.

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija  atvērta katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators

Zaļā Josta - Reklāma