Rīgas mērs: Jaunajā gadā novēlu neaizmirst mediķu, policistu, sociālo darbinieku un citu varonību

Dārgie rīdzinieki, tūlīt klāt būs 2021. gads. Mēs visi zinām, ka šis Vecgada vakars mums nav tāds kā ierasts – bez grandiozām svinībām Daugavas krastmalā un salūta. Bez pulcēšanās kopā ar savu dzimtu vai draugiem.

Šis ir bijis grūts gads, tas mums arī ir zināms. Tāpēc Vecgada vakarā vēlos pievērsties tam, ko šis gads mums ir iemācījis.

Man pašam tas ir iemācījis to, cik ļoti mēs visi viens ar otru esam saistīti. Līdz ar to arī esam viens par otru atbildīgi. Uzvelkot masku vai nomazgājot rokas mēs, iespējams, izglābjam dzīvību kādam savam līdzcilvēkam. Padomājiet par to. Katru reizi pirms maskas uzlikšanas vai roku nomazgāšanas mēs varam sev pateikt: “Es, iespējams, tieši tagad izglābju kādu dzīvību. Kāda cita cilvēka dzīvību.” 

Vai tā nav iedvesmojoša atziņa? Kad sev pasaka šos vārdus, uzreiz kļūst vieglāk ievērot noteiktās prasības, lai kā arī tās apgrūtinātu mūsu ikdienu. Jā, daudziem tās nav tikai ikdienas neērtības – mākslinieki, mūziķi, nodarbību vadītāji, frizieri, mazie uzņēmēji un daudzi citi pašlaik nevar pelnīt iztiku un veltīties savam aicinājumam. Viņi pašlaik iztur grūtības visu pārējo labā, iedzīvotāju veselības labā, par ko ir pelnījuši milzīgu pateicību un izpratni.

Vienlaikus tieši tagad, gada izskaņā, mēs redzam gaismu tuneļa galā. Mēs redzam, ka tūlīt būs vakcīnas. Tās nebūs obligātas, bet kad man būs tāda iespēja, es vakcinēšos – kaut tiešraidē, kā daudzi to jau paspējuši izdarīt.

Ko vēl šogad esam atklājuši? Es redzu, ka esam tiešām izpratuši to cik svarīgu darbu dara māsas, ārsti un citi medicīnas darbinieki, kuri cīnās par mūsu izdzīvošanu; sociālie darbinieki, kuri aprūpē mūsu neaizsargātākos cilvēkus; policisti, kuri gādā par mūsu drošību; skolotāji un pedagogu palīgi, kuri paaugstinātas spriedzes un riska apstākļos nodrošina bērnu izglītību, uz kuru balstīsies mūsu Rīgas un mūsu valsts nākotne.

Jaunajā gadā novēlu neaizmirst, ko visi šie cilvēki ir mūsu labā darījuši un turpina darīt. Un novērtēt viņus. Novēlu novērtēt visus tos, kuri pašlaik nevar strādāt attālināti. Par spīti infekcijas riskam, viņi katru dienu nepaguruši strādā, lai darbinātu mūsu pilsētas ikdienas dzīvi – tie ir sabiedriskā transporta vadītāji, veikalu kasieri, sētnieki un daudzi citi. 

Novēlu neaizmist, ka šie cilvēki ir mūslaiku varoņi. Viņus jāatbalsta ne tikai tagad, bet arī turpmāk.

Grūtus laikus var pārlaist divos veidos. Pirmais ir norobežošanās un savu vajadzību likšana augstāk par visu pārējo. Otrs ir savstarpēja solidaritāte un sadarbošanās. Novēlu izvēlēties otro. Nepulcējoties kopā lielās Jaungada atzīmēšanas svinībās, mēs viens ar otru sadarbojamies ar mērķi pasargāt mūsu sirmgalvjus, invalīdus un citus neaizsargātākos sabiedrības locekļus.

Par to aizdomājoties, uzreiz kļūst vieglāk nepulcēties. „Katrs, kurš izglābj vienu dzīvību, izglābj visu pasauli,” – tā vēstī teiciens rakstos no seniem laikiem. Tā ir liela atbildība. Pēc 10 gadiem globālā pandēmija jau būs pagātne, bet tas būs arī laiks, kad mēs katrs sev varēsim pajautāt: “Ko es toreiz darīju, lai šī slimība netiktu pāri manu vecvecāku, kaimiņu, līdzcilvēku slieksnim?” Mēs tagad varam dzīvot tā, lai pēc 10 gadiem mēs katrs sev šo jautājumu varētu uzdot, izjūtot lepnumu un gandarījumu par savu rīcību.

Atziņa, ka ikkatra ikdienas rīcība atstāj iespaidu uz sabiedrību kopumā, ir tas, ko novēlu saglabāt kā šī gada mācību. Tā mēs varēsim veidot taisnīgāku un labāku pilsētu, kā arī stiprāku valsti.

Tas nenozīmē tikai cīņu pret vīrusu. Tas nozīmē arī iesaisti savas apkaimes un pilsētas uzlabošanā; tas nozīmē nepalikšanu vienaldzīgam, ja redzat, ko var mainīt uz labu. Tikko mūsu aicinājumam iesaistīties pilsētas dzīvē, ir atsaukušās 44 nevalstiskās organizācijas. Tas dod ticību tam, ka mēs vēlamies un varam līdzdarboties un sadarboties, lai panāktu pozitīvas pārmaiņas vietā, kur dzīvojam. 

Lai gan tagad esam piesaistīti savai dzīvesvietai, mēs varam skatīties plašāk un iedvesmoties no cilvēkiem, kuri šogad ir iestājušies par universālām vērtībām. Kaut vai uz kaimiņu baltkrievu pūlēm izcīnīt to, ko paši ieguvām jau pirms trim desmitgadēm – tiesības dzīvot brīvā, demokrātiskā valstī, par kuras nākotni varam lemt mēs paši. 

Novēlu vienmēr atcerēties par visiem, kuri šogad ir nesavtīgi strādājuši mūsu labā un iedvesmoties no viņiem. Atcerēties, ka ikkatra mūsu rīcība, lai cik maza spēj uzlabot pasauli kopumā. Un visbeidzot novēlu veselību, veselību un vēlreiz veselību! Laimīgu Jauno, 2021. gadu!

Zaļā Josta - Reklāma