Aptauja: Latvijas iedzīvotāji uz gājēju pārejām joprojām jūtas nedroši

Jau no agras bērnības vecāki saviem bērniem māca šķērsot ceļu droši. Skats pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tieši šis pats princips neatkarīgi no vecuma vēl svarīgāks ir diennakts tumšajā laikā, it īpaši ziemas mēnešosKopumā vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju jeb 59 % aptaujā atzīst, ka uz gājēju pārejām jūtas drīzāk nedroši vai pilnībā nedroši. Savukārt tikai 38 no respondentiem diennakts tumšajā laikā jūtas drošuz gājēju pārejām, liecina Neste Latvija veiktā aptauja.* 

Interesanti, ka iedzīvotāji tieši Pierīgā (9 %) un Kurzemē (9 %) jūtas visnedrošāk, šķērsojot ielu savos ikdienas maršrutos. Kas svarīgi – saskaņā ar aptaujā iegūtajiem datiem, drošība uz gājēju pārejām ir vairāk saistīta ar pārvietošanās kultūru un uzmanību, nevis apgaismojuma trūkumu.

“Gada tumšajā laikā justies droši uz ielas kā gājējam, tā transporta vadītājam ir vienlīdz svarīgi. Patīkami ir uzzināt, ka lielākajai daļai no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem (67 %) viņu ikdienas maršrutos gājēju pārejas biežāk ir apgaismotas vai pilnībā apgaismotas. Gājēji Latvijā jūtas pamanāmāki un līdz ar to arī drošāki, salīdzinājumā arautobraucējiem. Tikai 14 % gājēju bijuši iesaistīti negadījumos uz gājēju pārejām apgaismojuma trūkuma vai tumsas dēļ, vienlaikusstarp autobraucējiem šādi negadījumi ir notikuši divtik biežāk (33 %), no kā var secināt, ka tieši diennakts tumšajā periodā labas braukšanas manieres ir jo būtiskākas,” uzsver Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Kaut arī uz gājēju pārejām tikai 14 % no gājējiem ir iekļuvuši vai gandrīz iekļuvuši ceļu satiksmes negadījumos, kuros kā galvenais iemesls tiek minēts apgaismojuma trūkums, bet 80 % – nav iekļuvuši, diemžēl tieši gados jaunāki respondenti (18-29) un Pierīgas iedzīvotāji (20%) ir starp biežākajiem ceļu satiksmes negadījumu dalībniekiem, kas varētu būt saistīts ar neuzmanību.

Starp visiem aptaujas dalībniekiem 33 % autovadītāju ir iekļuvuši vai gandrīz iekļuvuši ceļu satiksmes negadījumos, kā galveno iemeslu minot pietiekama apgaismojuma trūkumu. No šiem respondentiem 40 % bija vīrieši, vairākums vecumā 30-39 gadi un ienākumiem virs 1000 EUR mēnesī.

Neste atkārtoti ikvienu ceļu satiksmes dalībnieku aicinapārvietoties pa ceļu apdomīgi, ievērot ceļu satiksmes noteikumus, kā arī cieņpilni izturēties pret citiem satiksmes dalībniekiem. 

*)Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju drošību uz gājēju pārejām, Neste Latvija veica aptauju sadarbībā ar OMD Latvia 2022. gada decembrī, aptaujājot 1010 interneta lietotājus no visas Latvijas.

Zaļā Josta - Reklāma