“ZAAO” klientiem maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem sadārdzināsies par 11%

0

No šodienas SIA “ZAAO” klientiem maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem sadārdzināsies vidēji par 11%, aģentūru LETA informēja SIA “ZAAO” sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Leimane.

Viņa informēja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apstiprinājusi jauno sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifu poligonā “Daibe”, kas stāsies spēkā no šodienas. Apstiprinātais tarifs ir 66,79 eiro par tonnu, kas ir par 27% vairāk, salīdzinot ar 2019.gada tarifu. Tarifā ietverts arī valstī noteiktā dabas resursu nodokļa palielinājums no 43 eiro par tonnu līdz 50 eiro par tonnu.

Ņemot vērā, ka sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifs ir iekļauts sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksā, tad no šodienas izmaiņas būs arī attiecībā uz summu, kāda jāmaksā, norēķinoties par saņemtajiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem.

Maksa sadārdzināsies vidēji par 11%, kas nozīmē, ka par 240 litru konteinera vienreizēju tukšošanu būs jāmaksā aptuveni par 54 eiro centiem vairāk, tātad vidēji 5,50 eiro par viena 240 litru konteinera tukšošanas reizi.

Lai samazinātu individuālos tēriņus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, ZAAO aicina iedzīvotājus izmantot uzņēmuma nodrošināto dalītās atkritumu vākšanas infrastruktūru – EKO laukumus, EKO punktus, kā arī sešās pilsētteritorijās pieejamo individuāli dalīti vākto atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu privātmājām.

Jaunais tarifs attieksies uz Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģiona atkritumu radītājiem no Valmieras pilsētas, Alojas, Amatas, Beverīnas, Burtnieku, Cēsu, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Krimuldas, Limbažu, Līgatnes, Mazsalacas, Naukšēnu, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Rūjienas, Salacgrīvas, Smiltenes, Strenču, Valkas un Vecpiebalgas novadu pašvaldībām.

Leimane, skaidrojot tarifa kāpuma iemeslus, norādīja, ka Dabas resursu nodokļa likums nosaka, ka no šā gada 1.janvāra tika paaugstināts dabas resursu nodoklis par sadzīves atkritumu noglabāšanu poligonos. Tāpat nepieciešamas arī izmaiņas tehnoloģiskajā procesā, lai veiktu atkritumu priekšapstrādi un sagatavošanu apglabāšanai, kā arī pakalpojumu nodrošināšanai nepieciešamās tehnikas un tehnoloģisko iekārtu nomaiņa un modernizācija.

SIA “ZAAO” izpilddirektore Ieva Barutina norādīja, ka poligons “Daibe” darbojas jau 15 gadus. Sākotnēji tehnika darbu veikšanai tika iegādāta par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, infrastruktūra attīstīta piesaistot ārējo finansējumu, taču pašlaik tehnika ir nokalpojusi un vairākas iekārtas ir jāremontē un jāmodernizē par uzņēmuma līdzekļiem.

“Esam sākuši tehnikas nomaiņu. Specializētā tehnika maksā ļoti dārgi, jaunākā tehnikas vienība ir kompaktors, kas blietē atkritumus, lai atkritumu krātuve kalpotu maksimāli ilgāku laika periodu. Tā iegādes cena ir 281 000 eiro,” teica Barutina.

Paaugstinot dabas resursu nodokļa likmi, likumdevējs vēlas panākt iedzīvotāju paradumu maiņu, stimulēt iepakojuma nodošanu pārstrādei, lai samazinātu noglabājamo atkritumu daudzumu.

ZAAO ir pašvaldību uzņēmums, kas nodrošina atkritumu savākšanu, šķirošanu, uzglabāšanu, apstrādi, pārvadāšanu, apglabāšanu un sabiedrības izglītošanas aktivitātes 27 novadu teritorijās.