Veselības ministrija (VM) uzsāks pirmo Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda projektu Latvijā un turpmākajos divos gados uzlabos gēnu datu pieejamību personalizētas medicīnas attīstībai Latvijā, šodien, 12. aprīlī, VM informēja valdību.
Gēnu pētniecība, kas ļauj izprast dažādu ģenētisko variāciju lomu slimību izcelsmē, ieņem nozīmīgu vietu mūsdienu medicīnas attīstībā, ļaujot noteikt slimību attīstības riskus, labāk diagnosticēt dažādas saslimšanas, izvēlēties to ārstēšanai atbilstošākās zāles, ārstēšanas taktiku un novērošanu dinamikā. Gēnu datu pieejamība ļauj attīstīt personalizētu medicīnu un vienlaikus daudz efektīvāk izlietot veselības aprūpes resursus.
Latvijas gēnu datu pieejamības projekts būs daļa no ES genoma projekta, kas paredz uzkrāt pusmiljonu eiropiešu gēnu paraugu, lai izveidotu kopīgu ES references genomu. Latvija kopīgajā ES datu bāzē nodrošinās 3500 paraugus, un iedzīvotāji projektā varēs iesaistīties brīvprātīgi. Projektā iegūtie dati veidos zināšanu bāzi cīņai ar dažādām slimībām, uzlabos profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu.
Būtiska projekta daļa ir nacionālās Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūras un datu apstrādes ietvara izveide, kas garantēs drošu piekļuvi datiem nacionālā un Eiropas mērogā diagnostikai, veselības aprūpes inovāciju attīstīšanai, pētniecībai un tehnoloģiju attīstīšanai. Latvijas iedzīvotāju genoma izveidi veiks Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, par pamatu ņemot Valsts iedzīvotāju genoma datu bāzi.
Projektam paredzēts vairāk nekā 2,3 miljonu eiro liels finansējums, no kura lielāko daļu jeb 1,95 miljonus eiro nodrošinās ES Atveseļošanas fonds. Atveseļošanas fonds ir jauna budžeta programma, kas izveidota kā koordinēta ES reakcija Covid-19 krīzei. Atveseļošanas fonda mērķis ir mazināt Covid-19 krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi ilgtermiņā, kā arī atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar ES dalībvalstu pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku.