VID aptur PVN izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējuma darbību

Šī gada februārī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas darbinieki apturēja noziedzīga grupējuma darbību, kurš nodarbojās ar PVN izkrāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā. Izkrāpšanas shēma īstenota stikla taras tirdzniecības jomā. Par aizdomās turētām atzītas četras personas. 

Atbilstoši VID speciālistu secinājumiem noziedzīgais grupējums īstenoja nodokļu izkrāpšanas shēmu, un tā tika realizēta stikla taras tirdzniecības jomā. Shēmas “klients” (uzņēmums) savos grāmatvedības dokumentos uzrādīja un PVN deklarācijās iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem.

Fiktīvu darījumu shēmā iesaistīto uzņēmumu darbību rezultātā iespējamie nodarītie zaudējumi valsts budžetam laika perioda no 2019.gada 1.jūnija līdz šim brīdim ir ne mazāk kā 300 000 EUR (kopējā darījumu vērtība bez PVN pārsniedz 1 000 000 EUR).

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki veica procesuālās darbības Rīgā, Garkalnē, Mārupē un Limbažos, tajā skaitā, 15 kratīšanas kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves vietās, birojos, noliktavās un automobiļos.

Kratīšanu laikā atrasti un izņemti kriminālprocesam nozīmīgi pierādījumi, t.sk. – nereģistrēta gāzes pistole, mobilie tālruņi, datori, datu nesēji un grāmatvedības dokumenti,  kas tiks analizēti turpmākajā kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas gaitā.

Par minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem četras personas ir atzītas par aizdomās turētām, tām ir piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Saistībā ar organizētā noziedzīgā grupējuma darbībām VID Nodokļu un muitas policijā ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 218. panta trešajā daļā un 195.panta trešajā daļā paredzētajām noziedzīgo nodarījumu pazīmēm.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 19. pantu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.