Vai dabas skaņas ir jauns trends mūzikas industrijā? Pieredzē dalās mūzikas eksperts 

Robin sunbathing on oak tree

Pārlieku liels pilsētas troksnis negatīvi iespaido mūsu labsajūtu, taču arī absolūtā klusumā cilvēks mēdz izjust nemieru. Iespējams, tas ir viens no galvenajiem iemesliem kāpēc daudziem mūzikas klausīšanās kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu un teju katram otrajam garāmgājējam uz ielas austiņās skan kāds skaņdarbs. Taču, ko mūsdienu cilvēkam nozīmē dabas skaņas un vai tām ir vieta modernajā mūzikas pasaulē? Ar savu pieredzi dabas mūzikas radīšanā dalās pazīstams Latvijas dīdžejs un mūzikas producents Kristaps Zīle.

Kristapu Zīli Latvijas mūzikas vidē vairāk pazīst kā DJ z:le, un visbiežāk viņu var satikt klubos pie dīdžeja pults. Taču šovasar viņš ļāvies tehnoloģiju uzņēmuma “Huawei” aicinājumam un kopā ar skaņu režisoru un mūziķi Matīsu Krišjāni devies uz pašmāju mežiem un pļavām, lai ierakstītu unikālu skaņu ainavu, kurā var dzirdēt septiņas putnu balsis un citas Latvijas dabā sastopamas skaņas. 

Stāstot par skaņdarba tapšanas procesu, Kristaps atzīst, ka šis projekts bija eksperimentāls un tā mērķis bija ikvienam nodrošināt iespēju rast mieru un izrauties no ikdienas burzmas:“Vispirms, analizēju sevi un to, kas pašam izraisa nomierinošas emocijas. Bieži vien tās var būt asociatīvas skaņas kā, piemēram, putnu čivināšana vēlā vakarā vai lietus lāšu veidotā skaņa, vai dzērvju un kraukļa ķērciens tālumā. Radīšanas laikā nepārtraukti uzdevu sev kontroljautājumu – vai skaņdarbs vēl joprojām izraisa manī vieglu, relaksējošu noskaņu? Ja atbilde bija negatīva, tad attiecīgi kāds skaņas elements tika izmainīts vai netika izmantots vispār.”

Nomierinošs nenozīmē garlaicīgs

Lai mierīgs un relaksējošs skaņdarbs nebūtu garlaicīgs, mākslinieki ir izveidojuši veselu stāstu – tas sākas ar skaņu haosu, kurš lēnām pārvēršas minimalistiskā, mums pierastā dabas skanējumā un apaug ar akcentiem, kuri palīdz izcelties konkrētām dabas skaņām, tām lēnām saaugot kopā ar ritmu un cilvēka radīto melodiju, tādējādi izspēlējot diennakts ciklu kādā mierpilnā Latvijas nostūrī vai vietā, ko katrs klausītājs var individuāli iztēloties. 

“Skaņu ainavas tapšanas laikā daudz uzzināju par procesiem dabā, jo, radot skaņdarbu, centāmies izvairīties no loģikas kļūdām. Proti, lai neesam pretrunā ar dabas ciklu, nācās pat ieskatīties enciklopēdijā un analizēt kas, kur un kad vispār dabā ir dzirdams, un cik akcentēti tas izklausās,” stāsta Kristaps Zīle.

Dabas skaņas – luksusa mūzika, kas nevar apnikt

Mūsdienu pasaulē atrast klusu vietu, ko nepiesārņo cilvēka radītas skaņas, nav viegls uzdevums, un putnu dziesmas un dabiskas skaņas kļūst gandrīz par luksusa lietu, tāpēc dabas mūzikas kompozīcijas kļūst arvien pieprasītākas. “Klausoties ierakstītās dabas skaņas, mēs nevērtējam vai tas mums patīk vai nepatīk, bet vai radītās emocijas padara mierīgu un  mūzikas sasniegtais efekts ir līdzīgs tam, kāds būtu guļot pļavā ar smilgas stiebru starp zobiem un skatu debesīs siltā vasaras pievakarē,” ar sajūtām dalās mūzikas producents.

Baudīt šo nomierinošu muzikālo ceļojumu Latvijas dabā vislabāk aizvērtām acīm un ar trokšņu slāpējošām austiņām. Kā norāda Mikus Tillers, “Huawei” produktu apmācību vadītājs, lai maksimāli atslābinātos un veicinātu dabas skaņu pozitīvu ietekmi uz mūsu pašsajūtu, trokšņu slāpēšanai ir liela nozīme.

“Mūsdienās apkārtējās vides troksnis ir tik skaļš, ka to var dzirdēt pat ar austiņām, it īpaši, ja klausāmies pieklusinātas dabas skaņas. Tāpēc apkārtējā trokšņa slāpēšana ir neaizstājama mūsdienu bezvadu austiņu funkcija. Piemēram, jaunās Huawei FreeBuds Pro 2 bezvadu austiņas ir aprīkotas ar īpaši modernu aktīvo trokšņu slāpēšanu līdz 47 dB, lai būtu iespēja sadzirdēt katru, pat vissmalkāko putnu dziesmas skaņu. Austiņas arī ievērojami pārsniedz cilvēka dzirdes diapazonu – no 14 Hz līdz 48 kHz, tāpēc katra nots tiks sadzirdētā izcilā kvalitātē,” skaidro M. Tillers.

Noklausīties jaunu dabas mūzikas kompozīciju “Huawei skaņas ainava”, lai izrautos no ikdienas burzmas, ir iespējams šeit:

Zaļā Josta - Reklāma