“Tīsu bāzē” norisināsies Otrā pasaules kara kaujas rekonstrukcija

0

Biedrības “Kara vēstures rekonstrukcijas klubs “Redult” un “Latviešu strēlnieks” sadarbībā ar Jelgavas novada pašvaldību 21.septembrī “Tīsu bāzē” jeb bijušajā armijas daļā Lielplatones pagastā organizē 2. pasaules kara kaujas rekonstrukciju, kur atainos cīņas, demonstrēs oriģinālo kara tehniku, ieročus un ļaus izzināt to, kas norisinājās 1944.gada 21.augusta kaujas notikumos uz šosejas Meitene – Jelgava. Šis pasākums ir kļuvis jau kā tradīcija, interesentu iecienīts, jauniešus izglītojošs un skatītājiem saistošs – pasākums “Tīsu bāzē” noritēs jau trešo gadu, raisot arvien lielāku apmeklētāju ieinteresētību.

Pasākuma norise sākas plkst.14:00 un līdz 16:00būs iespēja apskatīt, pētīt militāras tehnikas, Otrā pasaules kara vieglo un smago transportlīdzekļu, ieroču ekspozīcijas. Lai iepazītu un izprastu karavīru dzīvi un apstākļus apmetnes vietās, būs inscenēta karavīru mitināšanās bunkuros. Savukārt plkst. 15:00visi interesenti “Tīsu bāzē” varēs vērot 1944. gada kaujas rekonstrukcijas izpildi,kurā piedalīsies līdz 120 konstruktoru no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas. Rekonstrukcijā atveidos padomju armijas uzbrukumu vācu kolonnai, kas sastāvēja no latviešu, slovāku, spāņu un franču leģionāriem. Kauja norisinājās tik negaidīti, ka tika saņemti gūstā vairāki vācu armijas leģionāri. Rekonstrukcijā atainos arī šo gūstekņu atbrīvošanu, kas ir vēsturisks fakts.

1944. gada cīņas notikumi bija liela traģēdija Latvijas iedzīvotājiem un latviešu tautai. 27. jūlijā Sarkanā armija ieņēma Šauļus un frontes pavēlnieks armijas ģenerālis Ivans Bagramjans deva uzdevumu virzīties uz ziemeļiem un iziet pie Baltijas jūras, lai ielenktu vācu armijas grupu “Ziemeļi”. Izmisīgas kaujas par Jelgavu norisinājās no 1944. gada 28. jūlija līdz 6. augustam, kad pilsētai un tās apkārtnei uzbruka padomju 3. mehanizētais korpuss. No 15. latviešu rezerves un mācību brigādes daļām un atsevišķām vācu vienībām izveidoja vairākus dažāda lieluma improvizētus kaujas formējumus pilsētas aizstāvēšanai. Zem padomju armijas spiediena ne visas vācu armijas daļas paspēja savlaicīgi atkāpties.

2018.gadā cīnu rekonstrukcijas pasākums guva lielu atsaucību un interesi no skatītāju puses, pulcējot ap 500 interesentu. Šī gada 21.septembra pasākums solās būt tikpat izzinošs, aizraujošs un apmeklēts.

Lai nodrošinātu nepieciešamo rekvizītu, tehnikas piegādes un dalībnieku ēdināšanu, Jelgavas novada pašvaldībai atbalstot abu biedrību iniciatīvu, no pašvaldības budžeta līdzekļiem piešķirti 2000 eiro liela summa, kaujas rekonstrukcijas vajadzībām.

Apmeklētāju ievērībai pasākuma laikā aicinājums ņemt vērā piekļuves ierobežojumus “Tīsu bāzes” teritorijā, kur tiks inscenēta īsta apšaude un izmantoti pirotehnikas efekti, imitējot sprādzienus kauju rekonstrukcijas laikā.