Starptautiskā dokumentālā kino festivāla “Artdocfest/Riga” atklāšanas pasākums būs veltīts režisoram Jurim Podniekam | Rīgas pilsētas pašvaldība

Starptautiskā dokumentālā kino festivāla “Artdocfest/Riga” atklāšanas pasākums būs veltīts režisoram Jurim Podniekam | Rīgas pilsētas pašvaldība

Festivāls “Artdocfest/Riga” atklās 26. novembrī plkst.19.00 ar izcilajam 20. gadsimta kino dokumentālistam Jurim Podniekam veltītu audiovizuālu priekšnesumu – koncertu Rīgas Doma baznīcā. Koncertā piedalīsies maestro Gidons Krēmers un Kremerata Baltica. 

Šī gada decembrī latviešu dokumentālā kino režisoram Jurim Podniekam apritētu 70 gadi. Atklāsmes, kas savulaik tika gūtas, skatoties Jura Podnieka filmas, spēja izmainīt cilvēku attieksmi pret notiekošo, pret valdošo sistēmu, pret sevi. Juris Podnieks bija spilgta un radoša personība, kurš savas dzīves laikā radīja neaizmirstamus un spēcīgus kino darbus. Neviena cita latviešu režisora filmas nav pieredzējušas tik plašu auditoriju pasaulē.

“Cilvēks dzīvo vairākas dzīves. Tā ir labākā doma, kas mani sasilda. Un līdz ar katru nākamo dzīvi viņš pakāpeniski pilnveidojas. Man gribētos vairāk pagūt šajā dzīvē. Bet, ja neizdosies, tad nākamajā,” – tā savulaik teicis kinorežisors Juris Podnieks, kurš savas dzīves laikā bija paguvis iemantot taisnības cīnītāja un “acu atvērēja” slavu.

Katra viņa filma bija vērsta uz skatītāja iekšējās brīvības un neatkarīgas domas vairošanu. Viņam tas patiesi izdevās! Un jāteic, ka ar katru nākamo filmu tas notika spēcīgāk un tiešāk. Vēl šodien daudzi atceras “Vai viegli būt jaunam?” (1986) kā mākslas darbu, kas pilnībā izmainīja viņu dzīves. Tādus vārdus teica gandrīz visi, kuri 2011. gadā bija uzaicināti uz Krievijas televīzijas raidījumu, kas bija veltīts Podnieka filmas “Vai viegli būt jaunam?” 25 gadu jubilejai Maskavā. Ārzemju prese rakstīja, ka filma “Mēs” (“Hello, Do You Hear Us”) (1989) esot ļāvusi skatītājiem daudzās pasaules malās identificēties ar padomju telpā dzīvojošajiem kā reāliem cilvēkiem – personībām ar saviem sapņiem, vēlmēm un mērķiem. Britu laikraksts “The Guardian”, runājot par Dziesmu svētku kopkora ainām filmā “Krustceļš” (1990) rakstīja: “Izrādās, ka nacionālu ideju izpausmei var būt arī pozitīvs raksturs.”

Koncerta programmā tiks atskaņotas Arvo Perta, Gijas Kančelli un Alfrēda Šnitkes kompozīcijas, kas savīsies ar īpaši šim pasākumam veidotu vizuālu materiālu – Jura Podnieka filmu kadru un hronikas kolāžu. Vizualizāciju režisors – Roberts Rubīns.

Koncertu pārraidīs “Latvijas Televīzija”. To plāno raidīt arī lielie starptautiskie televīzijas kanāli “Dožģ” (Krievija) un “Current Time” (ASV, Čehija).   Uz pasākumu būs pieejams ierobežots biļešu skaits. 

Tā kā pasākumu pārraidīs “Latvijas Televīzija”, gadījumā, ja Covid-19 uzliesmojuma dēļ tiks aizliegts rīkot publiskus pasākumus, skatītāji varēs vērot programmu televīzijā un ierakstos. 

Festivāla “Artodocfest/Riga” komandas prioritāte ir drošība un veselība, tāpēc festivāla norise notiks, ievērojot valstī noteiktās epidemoloģiskās prasības. Sekojiet līdz jaunākajai informācijai mājas lapā www.artdocfest.com 

Festivāls kā neatkarīga vienība Rīgā notiek pirmo reizi. To atbalsta Rīgas dome, tāpat arī Valsts Kultūkapitāla fonds un vairāki starptautiski fondi. Festivāla partneri ir ASV televīzijas kanāls “Current Time” un vācu televīzijas kanāls “Deutche Welle.”

Zaļā Josta - Reklāma