Seniori mūsdienās – kā tehnoloģijas pilnveido un papildina mūsu vecumdienas?

Cilvēku mūža ilguma palielināšanās nenoliedzami ir viens no svarīgākajiem mūsdienu attīstīto valstu un sabiedrību sasniegumiem. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aprēķiniem, 2050. gadā katrs sestais pasaules iedzīvotājs būs vecāks par 65 gadiem. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvija jau ir apsteigusi šo prognozi – 2019. gadā teju katrs ceturtais jeb 22,8% mūsu valsts iedzīvotāju bija vecāki par 65 gadiem. Šodien, atzīmējot Starptautisko Veco ļaužu dienu, īpaša sabiedrības uzmanība ir vērsta senioru dzīves kvalitātes jautājumiem. Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta  veselības aprūpes nozarei, piemērotas pilsētvides un transporta sektora attīstībai, socializēšanās iespējām un citām dzīves jomām, kuru pielāgošana vecākā gadagājuma cilvēku vajadzībām iet roku rokā ar jaunāko tehnoloģiju sniegtajām iespējām.

“Katru gadu, atzīmējot Starptautisko Veco ļaužu dienu, mēs godinam seniorus par viņu mūža sniegumu, un aicinām ikvienu aizdomāties par izaicinājumiem, ar kuriem viņi saskaras ikdienas dzīvē. Cilvēku veselīgai novecošanai būtiska ir ne tikai mūsu ķermeņa fiziskā veselība, bet arī labas prāta spējas, pilnvērtīga sociālā dzīve un saskarsme ar apkārtējiem. Uzņēmums Huawei, kā tehnoloģiju tirgus līderis, jau vairākus gadus veiksmīgi strādā šajos virzienos, apliecinot, ka inovācijas un mākslīgā intelekta priekšrocības paver izcilas iespējas sabiedrības novecošanas izaicinājumu pārvarēšanai,” uzsver Rikijs Čens, Huawei Technologies vadītājs Baltijā.

Dažādas tehnoloģijas jau tiek izmantotas gan ikdienā, sazinoties ar tuviniekiem un veicot ikdienas maksājumus attālināti, gan ikdienas aprūpes darbā, piemēram,palīdzības izsaukuma pogas, kritienu un negadījumu detektori, neklātienes medicīnas konsultācijas ar video palīdzību. Taču tehnoloģiskais progress nestāv uz vietas un, pateicoties jaunās paaudzes 5G tīkla ieviešanai, strauji attīstās jauni risinājumi, kas veicinās senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu un ikdienas atvieglošanu 

Socializēšanās iespējas un vientulības pārvarēšana

Kad mēs domājam par tehnoloģiju izmantošanu senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai, prātā nāk ierīces, kas palīdz fiziski – dažādas medicīnas iekārtas, vai citas ierīces, kas atvieglo ikdienu. Taču katram no mums papildus fiziskajām vajadzībām ir arī garīgās, sociālās un emocionālās vajadzības. Tāpēc liela nozīme ir saziņas līdzekļiem, kas palīdz uzturēt saikni ar radiem un draugiem, nodrošina kontaktu ar apkārtējo pasauli, ļauj justies piederīgiem un līdz ar to arī laimīgākiem. 

Šajā gadījumā lielu lomu spēlē ātrs un kvalitatīvs tīkla savienojums, lai sazvans ar tuvajiem dāvinātu patīkamus momentus, nevis lieku stresu nekvalitatīva signāla dēļ. Turklāt tas palīdz arī ar ļoti praktiskām lietām, veicinot senioru patstāvību – tiešsaistes iepirkšanās, rēķinu apmaksa, saziņa ar valsts iestādēm, informācijas meklēšana.

Lai gan pastāv priekšstats, ka vecākiem cilvēkiem tehnoloģiju apgūšana ir sarežģīta, taču, neskatoties uz dažādām grūtībām, seniori izmanto informāciju un komunikāciju tehnoloģijas to priekšrocību dēļ – tās rada drošības sajūtu un mazina vientulību, jo cilvēks nejūtas atstumts, īpaši gadījumos, kad radinieki dzīvo citā valstī un nevar senioru regulāri apciemot. Tādējādi tehnoloģijas ļauj uzturēt emocionālo saikni ar tuviniekiem un padara vecāku cilvēku ikdienu priekpilnāku.

Veselības aprūpes attīstība

Mākslīgais intelektsvairs nav nākotnes tehnoloģija un būtiska loma tai ir atvēlēta medicīnā un veselības aprūpē, kas ir viens no primāriem veco cilvēku labsajūtas nosacījumiem. Jau šobrīd pasaulē ir izstrādāti risinājumi, kas palīdz ārstiem veikt attālinātas diagnostikas, tālvadības operācijas, kā arī nodrošināt efektīvāku veselības aprūpes iestāžu darbību. Lai šie risinājumi būtu spējīgi efektīvi darboties, ir nepieciešams 5G tīkls, kas piedāvā lielu datu pārraides ātrumu un daudz mazāku tīkla reaģēšanas kavējumu jeb latentumu. 

Tomēr nākotnē telemedicīnas priekšrocības neaprobežosies tikai ar kvalificēto ekspertu tiešsaistes pieejamību un pacientu konsultācijām no jebkuras vietas pasaulē. Datu pārraides ātrums ļaus arvien plašāk iesaistīt robotus steidzamu procedūru un pat ķirurģisku operāciju veikšanā, nodrošinot iespēju robota operatoram veikt manipulācijas reāllaikā. Tāpat tehnoloģijas ievērojami mainīs arī ikdienas veselības uzraudzību, kas īpaši svarīgi senioriem, kas dzīvo vieni vai nespēj regulāri doties ārsta vizītēs. 

Jau šobrīd Peloponēsas universitātē Grieķijā notiek aktīvi izmēģinājumi arī dažādiem Huawei viedās māju risinājumiem. Viens no inovatīvākajiem risinājumiem, kas tiek testēts, ir sejas atpazīšanas tehnoloģija, kas iebūvēta spogulī. Tajā iestrādātais mākslīgais intelekts no spoguļattēla spēj noteikt tādus cilvēka veselības pamatrādītājus kā sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un laikus pamanīt, piemēram, potenciālas aknu slimības rašanos. Visa iegūtā informācija tiek nekavējoties nosūtīta pacienta ārstam un ģimenes locekļiem, lai dotu iespēju ātri reaģēt uz veselības izmaiņām un parūpētos par senioru. Viens no pētījumā iesaistītajiem senioriem atzīst, ka, dzīvojot tik gudrā mājā, viņš jūtas tik droši it kā nepārtraukti blakus būtu ārsts – un tieši šādas atziņas vēl vairāk motivē tehnoloģiju uzņēmumu turpināt radīt aizvien jaunus rīkus vecāku cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Noveco visi, un sirmais vecums ir tas, kas gaida lielāko sabiedrības daļu. Taču mēdz teikt, ka mēs esam tik jauni, cik jauni ir mūsu sapņi. Izmantojot mūsdienās pieejamas iespējas un tehnoloģiju attīstības līmeni, vecums var kļūt par skaistu, mierīgu un garīgi bagātu dzīves daļu.

Zaļā Josta - Reklāma