Roche Latvija sniedz atbalstu jaunuzņēmumam AIMuno projektā ar mākslīgā intelekta izmantošanu plaušu vēža diagnostikā

Veselības aprūpes risinājumu kompānija Roche Latvija parakstījusi vienošanos ar pirmo Roche Inovāciju inkubatora (Inkubators) jaunuzņēmumu –AIMuno. Sadarbības projekta ietvaros tiks pētītamākslīgā intelekta izmantošana plaušu vēža diagnostikā.

AIMuno projekta ietvaros iecerēts radīt biomarķieri, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj prognozēt un rekomendēt ārstēšanu pacientiem ar plaušu vēzi izplatītāsstadijās.

“Projekta ietvaros ir plānots pētīt plaušu vēža pacientu morfoloģiju, vēža (somatiskās) mutācijas un meklēt korelāciju, kāpēc konkrētiem plaušu vēža pacientiem nedarbojas vēža imūnterapija – terapija, kas aktivizē pacientu imūnsistēmu, padarot to spējīgu atpazīt vēža šūnas un tās iznīcināt, “ skaidro AIMuno valdes loceklis Vismands Menjoks.     

Kā norāda SmartOmica līdzdibinātāja un AIMuno valdes locekle Valērija Kogane (Valeria Kogan) “Mākslīgā intelekta tehnoloģijas, kuras apstrādā liela apjoma pacientu datus, parāda nepieciešamību izstrādāt integrētus un prognozējošus biomarķierus, kuri spētu prognozēt pacienta atbildes reakciju, pielietojot vēža imūnterapiju nesīkšūnu plaušu vēža gadījumos”.

V.Menjoks norāda, ka pašreiz projekta autoru galvenais jautājums ir saprast, kāpēc piektajai daļai, jeb aptuveni 20% plaušu vēža pacientiem vēža imūnterapija iedarbojas, sniedzot ilgtermiņa atbildes reakciju, bet citiem nedod cerēto rezultātu. Projekta uzdevums būs atrast likumsakarības un/vai biomarķieri, kas palīdzēsnoteikt, kuriem pacientiem šis terapijas veids darbosies,un kuriem jānodrošina cita veida ārstēšana. Būs iespējams izveidot speciālas programmas, ko teorētiski varētu uzstādīt uz modernām diagnostikas iekārtām. Tas automatizēs un tādā veidā atvieglos patologu darbu,nosakot precīzu diagnozi. Pateicoties šim risinājumam, būtu iespējams ne tikai ātrāk nozīmēt ārstēšanu, bet arī izmantot efektīvāk veselības aprūpes nozares līdzekļus. 

“Esam gandarīti, ka esam parakstījuši vienošanos ar AIMuno komandu, lai uzsāktu pirmo Roche Inovāciju inkubatora atbalstīto projektu. Prieks AIMuno komandas dalībnieku acīs redzēt degsmi un vēlmi radīt inovācijas medicīnā. Jaunuzņēmuma AIMuno izstrādātā ideja izmantot mākslīgo intelektu un datorredzi ir nestandarta risinājums, kas dod cerību. Mūs iedrošināja arī jaunuzņēmuma dalībnieku starptautiskie sakari, kam var būt izšķiroša loma izstrādāto produktu pārdošanā. Svarīga bija arī valsts prezidenta padomnieka R. Lappuķes kunga rekomendācija,” uzsvēra Roche Latvija direktors Rauls Vēliņš.  “Šis projekts ir piemērs tam, ka Latvija var būt vieta, kur satiekas eksperti no visas pasaules, lai kopīgi veidotu biotehnoloģiju risinājumus ar augstu pievienoto vērtību”.

“Viedo tehnoloģiju un medicīnas nozares sinerģija ik gadu kļūst arvien spēcīgāka un sniedz tādus risinājumus, kas palīdz sabiedrībai uzlabot dzīves kvalitāti. Šāda veida projekti ir vērtējami ļoti pozitīvi, jo tas apliecina Latvijaspotenciālu biomedicīnas ekosistēmas attīstībā un spēju būt starp līderiem viedajās tehnoloģijās,” saka valsts prezidenta padomnieks viedo tehnoloģiju jautājumos Rolands Lappuķe.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju departamenta direktore Lauma Muižniece uzsver, ka šādi atbalsta instrumenti gan pētniekiem, gan uzņēmējiem ir ļoti nozīmīgi. “Jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībā būtisks ir ne tikai finansējums, bet arī atgriezeniskā saite no potenciālajiem klientiem un sadarbības partneriem, lai savlaicīgi pārliecinātos par idejas dzīvotspēju un tās turpmāko attīstību. Pieredzējušu nozares profesionāļu padoms agrīnā idejas attīstības fāzē var ļaut izvairīties no dažādiem riskiem, kā arī identificēt perspektīvākos produkta vai tehnoloģijas pielietojuma virzienus. Patiesi augsti vērtējamas šādas privātā sektora iniciatīvas, kur pieredzējušie uzņēmumi dalās savā pieredzē un atbalsta jaunos spēlētājus – gan jaunuzņēmumus, gan pētniekus, tādējādi radot atvērtu vidi inovatīvu risinājumu izstrādei un pacelšanai jaunā līmenī,” saka L.Muižniece.

Par Roche Inovāciju inkubatoru

Veselības aprūpes risinājumu kompānija Roche Latvija 2020. gada jūlijā ir nodibinājusi Roche Inovāciju inkubatoru un jau 27. jūlijā ir izsludināts pirmais projektu konkurss, kas vērsts uz plaušu vēža morfoloģijas materiāla apstrādes un analīzes ar mākslīgo intelektu attīstīšanu. Inkubatora mērķis ir veicināt un atbalstīt jaunu un inovatīvu ideju izstrādi un pētniecību noteiktās veselības aprūpes jomās un produktu vai pakalpojumu radīšanu. Inkubators darbojas kā pastāvīga jauno ideju platforma, kuras ietvaros, atbilstoši izsludinātajiem uzsaukumiem, būs iespējams saņemt Roche Latvija atbalstu inovatīvā risinājuma idejas izstrādei. Ja ideja ir stadijā, kur nepieciešams turpināt tās izstrādes darbu, pētniecību un attīstīšanu, atbalsta saņēmējs var pretendēt saņemt praktisku un konsultatīvu Roche Latvija atbalstu, kas var izpausties kā biroja telpu nodrošināšana, aprīkojuma pieejamība, speciālistu konsultācijas un cits tamlīdzīgs atbalsts. Atbilstoši Inovāciju inkubatora darbības principiem, maksimālais idejas detalizācijas izstrādes periods ir trīs mēneši no sadarbības līguma parakstīšanas brīža. Pēc trīs mēnešiem projektu vērtēšanas komisija izvērtēs sasniegto un lems par turpmāko sadarbību. Ja idejas izstrādes posmā tiks pierādīts, ka ideja ir pārvēršama produktā vai pakalpojumā un tās attīstības turpināšanai un/vai laišanai tirgū ir nepieciešams finansiāls vai cita veida atbalsts, sadarbības līguma termiņš var tikt pagarināts, kā arī Roche Latvija var noslēgt līgumu par finansējuma nodrošināšanu idejas turpmākai īstenošanai.

https://www.roche.lv/lv/izgl_t_ba/Roche_Inovaciju_inkubators.html

Par Roche

Roche ir pasaulē lielākais biotehnoloģiju uzņēmums, kas izstrādā un ražo īpašas zāles onkoloģijas, imunoloģijas, infekcijas slimību, oftalmoloģijas un centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanai. Roche ir arī pasaules līderis in vitro diagnostikas un uz audiem balstītas vēža diagnostikas jomā, kā arī atrodas diabēta pacientu aprūpes jomas avangardā. Vairāk nekā trīsdesmit Roche radītās zāles ir iekļautas Pasaules Veselības organizācijas Būtiski svarīgo zāļu paraugsarakstos, un starp tām ir dzīvību glābjošas antibiotikas, pretmalārijas preparāti un zāles vēža ārstēšanai. Roche Group, kuras galvenā mītne atrodas Bāzelē, Šveicē, darbojas vairāk nekā 100 valstīs un 2019. gadā  visā pasaulē nodarbināja aptuveni 98 000 cilvēku. 2019. gadā Roche investēja 11,7 miljardus Šveices franku (CHF) pētniecībā un attīstībā, savukārt uzņēmuma apgrozījums bija 61,5 miljardi CHF. Roche Group īpašumā ir arī uzņēmums Genentech, kas atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs. Roche ir vairākuma akcionārs uzņēmumā Chugai Pharmaceutical Japānā. Saskaņā ar Dow Jones Ilgtspējas indeksu Roche jau vienpadsmito gadu pēc kārtas ir atzīts par vienu no ilgtspējīgākajiem uzņēmumiem farmācijas nozarē.

https://www.roche.lv/

Par AIMuno

AIMuno ir Latvijā dibināts biotehnoloģiju uzņēmums, kuru dibinājuši Vismands Menjoks un SmartOmica. SmartOmica veido un nodrošina personalizētai medicīnai visaptverošus tehnoloģiskos risinājumus, kuru pamatā ir mākslīgais intelekts.