Rinkēvičs: ES pēc iespējas ātrāk kopā ar ASV jāizstrādā detalizētāks sarunu plāns tirdzniecības saspīlējuma atrisināšanā

0

Ir rūpīgi jāizvērtē Eiropas Savienības (ES) un ASV sarunu turpmākie soļi un pēc iespējas ātrāk kopā ar ASV partneriem jāizstrādā detalizētāks sarunu plāns par katru no sarunu jomām, komentējot ES un ASV panākto vienošanos par tirdzniecības strīda atrisināšanu, uzskata ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).

Ārlietu ministrs vērš uzmanību, ka tikšanās starp ES un ASV ir vērtējams kā pozitīvs solis un tās rezultāti veicinās saspīlējuma atslābumu tirdzniecības attiecībās.

“Ir apsveicami, ka ir panākta vienošanās strādāt ne tikai pie ES-ASV divpusējās tirdzniecības jautājumiem, bet arī pie globālās tirdzniecības sistēmas sakārtošanas, it sevišķi pie Pasaules tirdzniecības organizācijas reformas un negodīgas tirdzniecības prakses izskaušanas,” ar padomnieka Mārtiņa Drēģera starpniecību aģentūrai LETA pauda Rinkēvičs.

Viņš arī piebilda, ka vienlaikus ir ļoti svarīgi, ka gan ES, gan ASV ir izrādījušas elastību savās pozīcijās, kas veidos labus apstākļus turpmākajām sarunām. Ministrs iepriekš arī norādīja, ka pušu panāktā vienošanās par tirdzniecības strīda atrisināšanu ir neliels, taču svarīgs solis, lai šajā kritiskajā laikā stiprinātu transatlantiskās attiecības.

Jau vēstīts, ka vienošanās, kuras detaļas gan maz tika izpaustas, nozīmē to, ka Vašingtona neīstenos draudus par muitas tarifu noteikšanu automašīnām, kas kaitētu Vācijas autobūvniekiem.

Tramps un Junkers, kas vairāk nekā divas stundas tikās Baltajā namā, pēc tam solīja strādāt, lai “atrisinātu” jautājumu par ASV noteiktajām muitas nodevām tērauda un alumīnija importam, kas izraisījušas ES un citu ASV sabiedroto sašutumu.

“Mēs gribam tālāk stiprināt šīs tirdzniecības attiecības visu Amerikas un Eiropas pilsoņu labā,” Tramps sacīja paziņojumā no Baltā nama Rožu dārza. “Mēs šodien panācām vienošanos,” Junkers sacīja reportieriem pēc sarunām ar Trampu. “Mēs esam identificējuši vairākas jomas sadarbībai.”

Tikšanās iznākums, šķiet, ir uzvara Trampam, kurš bija apliecinājis saviem atbalstītājiem, ka viņa konfrontējošā tirdzniecības stratēģija būs auglīga, un kurš ir maz piekāpies sarunās ar ES. Tramps sacīja, ka viņš ar Junkeru vienojās “sākt jaunu fāzi” ASV un ES attiecībās un “strādāt kopā nulles tarifu, nulles netarifu barjeru un nulles subsīdiju virzienā rūpniecības precēm ārpus autoindustrijas”.

Tramps arī sacīja, ka ES apņēmusies palielināt ASV dabasgāzes un sojas pupu importu.

Tikmēr ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins ceturtdien paziņoja, ka ASV un ES nekavējoties atrisinās jautājumu par Savienoto Valstu noteiktajiem muitas tarifiem no ES importētajam tēraudam un alumīnijam un ES noteiktajiem atbildes tarifiem.

“Pirmais jautājums, par ko mēs sāksim sarunas (..), ir jautājums par tērauda un alumīnija tarifiem un atbildes tarifiem,” sacīja Mnučins intervijā telekanālam CNBC, piebilstot: “Mums ir ielikts pamats, un es ceru to atrisināt visai ātri.”