Rīgas Zooloģiskajā dārzā Barot un kaitināt? Drīkst!…

Katrs zina, ka zooloģiskajā dārzā dzīvniekus aizliegts barot ar līdzpaņemtajiem gardumiem. Nav atļauts arī pārlieku tuvoties daudziem būriem un iežogojumiem, lai taisītu selfijusar tā iemītniekiem. Tomēr nu Rīgas Zooloģiskajā dārzā būs ekspozīcija, kuras apmeklētāji tiks aicināti gan barot, gan kaitināt, gan arī fotografēt tās iemītniekus, kā vien tīk.

Otrdien, 24. augustā plkst. 12.00 Rīgas Zooloģiskajā dārzā tiks atklāta jauna ekspozīcija, kuru apzīmēs sugu norādoša plāksnīte ar uzrakstu – Cilvēks saprātīgais (Homo sapiens).1913. gadā būvētais “Lūšu namiņš”, kurš vairāk kā 20 gadus stāvēja bez iemītniekiem, pavisam nedaudz izmainot aprūsējušo konstrukciju funkcijas, nu atkal atvērts apskatei pavisam citādā veidolā un katrs apmeklētājs, pats ieejot  būra režģotajos labirintos var kļūt par pagājušā gadsimta sākuma zoodārza “eksponātu”. Likumsakarīgi, ka šīs ekspozīcijas iemītniekus ir atļauts gan barot, gan kaitināt, gan fotografēt…

Gadsimta laikā būtiski mainījušies priekšstati par dzīvniekiem piemērotiem dzīves apstākļiem zooloģiskajos dārzos un Rīgas zoodārza lūši jau sen dzīvo plašā būru kompleksā ar slēptuvēm, plauktiem un kāpelēšanas iespējām. Savulaik “Lūšu namiņā” ticis turēts pat sniega leopards! Šodien tas šķiet neiespējami, ja paraugāmies uz Amūras tīģera Augusta draiskulībām tagadējās tīģeru  mītnes plašumos vai mērojam ceļu cauri jaunajai Āfrikas savannas ekspozīcijai ar labiekārtotu salu Geladas pērtiķiem..

Pēdējos gados patīkami mainījusies arī daudzu zoodārza apmeklētāju uzvedība un katrs cilvēks, ja vien viņš jūtās “saprātīgais”, necenšas “aplaimot” ar baltmaizes šķēli vai burkānu ikvienu dzīvnieku, kurš paskatās uz viņa pusi, jo saprot, ka dzīvniekiem zoodārzā ir zinātniski pamatota un daudzveidīga, katrai sugai un katram dzīvniekam piemērota ēdienkarte. Tāpat, katram “cilvēkam saprātīgajam” būtu jārespektē arī dzīvnieka vēlme pasnaust paēnā, vai uz laiku nozust slēptuvē. Šāda vēlme taču nereti ir arī mums, cilvēkiem!

Vecais “Lūšu namiņš” nav tikai vieta, kur bērniem palodāt pa būra labirintiem un slēpņiem, bet arī vieta, kur pasapņot par to, kā Rīgas zoodārzs būs izmainījies pēc 20, 40, vai 100 gadiem, kad dzīvnieki zoodārzā noteikti dzīvos vēl tuvākos dabiskajiem apstākļos, nekā šodien.

Savukārt, ceturtdien, 26. augustā,pēc “Homo sapiens ekspozīcijas” apmeklēšanas, plkst. 15.00 katrs varēs piedalīties Rīgas zoodārza “Lūšu rezidencē” 29. maijā dzimušo lūsēnu vārda došanas svinībās.Arī šogad tiem vārdus izvēlējās Jēkabpils iedzīvotāji un svinību laikā lūsēni saņems dāvanas no “Lūšu pilsētas” mēra Raivja Ragaiņa.   

Zaļā Josta - Reklāma