Rīgas dome brīdina: no sniega un apledojuma netīrītas ietves un namu jumti rada nopietnu risku iedzīvotāju veselībai un mantai

Saistībā ar mainīgiem laika apstākļiem un biežiem nokrišņiem, kā rezultātā uz ietvēm un ēku jumtiem krājas nenotīrīts apledojums un sniegs, pašvaldība vērš namu īpašnieku un apsaimniekotāju uzmanību uz pienācīgu saviem īpašumiem piegulošo teritoriju un namu jumtu sakopšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi paredz gājēju ietvju un pagalma celiņu attīrīšanu no sniega un ledus un pretslīdes materiāla kaisīšanu. Sakopšanas darbi veicami katru dienu līdz plkst. 8, nodrošinot gājēju drošu pārvietošanos. Pastiprinātas snigšanas un apledojuma veidošanās apstākļos nedrīkst pieļaut sniega kupenu un ledus veidošanos.

Tāpat arī namu īpašniekiem ir jānodrošina sniega un ledus notīrīšanu no balkoniem, lodžijām, būvju jumtiem un lāsteku nolaušanu, lai nepieļautu sniega un ledus krišanu no jumtiem, dzegām, ūdens notekcaurulēm un balkoniem. Savukārt situācijās, kad tiek apdraudēta gājēju un transportlīdzekļu drošība, jāveic

bīstamo vietu norobežošana.

Kā informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), ziemas laikā NMPD regulāri saņem izsaukumus saistībā ar traumām, kas radušās no nenotīrīta sniega. Laikā, kad sniega sega veidojas noturīga, līdzīgi kā šogad, tad arī traumu skaits palielinās, visbiežāk šajās situācijās gūtas nopietnas galvas traumas.

“Slapjš vai apledojis sniegs, lāstekas, kas krīt no augstuma – tas ir smagums, kas uzkrītot virsū var radīt nopietnas un smagas traumas, tās var būt smagas galvas traumas, kaulu lūzumi, asās apledojuma malas, lāstekas var radīt dziļas brūces, var nopietni savainot seju, traumēt acis, tāpat cilvēks var pakrist un gūt kritiena rezultātā vēl arī citas traumas,” brīdina dienestā.

Par savlaicīgu ietvju un ēku jumtu neattīrīšanu no sniega un apledojuma Rīgas domes saistošie noteikumi paredz administratīvos sodus. Maksimālais sods fiziskām personām var sasniegt 350 eiro, bet juridiskām personām – 1400 eiro. 

Par nenotīrītām ietvēm vai jumtiem iedzīvotāji aicināti ziņot pašvaldībai:

•                     Administratīvajai inspekcijai – 67013558; 67026626 vai [email protected] (darba laikā);

•                     Pašvaldības policijai – 110 vai izmantojot mobilo lietotni (jebkurā laikā).

Rīgas domes Administratīvajai inspekcijai uzdots pastiprināti kontrolēt ietvju attīrīšanu no apledojuma un sniega. Tāpat arī pašvaldības dienestiem, struktūrām un apsaimniekotājiem uzdots atkārtoti pārbaudīt savā atbildībā esošo ietvju un ēku jumtu tīrību.

Savukārt vairāk nekā 170 namu apsaimniekošanas biedrībām un uzņēmumiem Rīgas dome nosūtījusi atgādinājumu par nepieciešamību pievērst īpašu uzmanību viņu pārraudzībā esošo ietvju un ēku jumtu attīrīšanai no sniega un apledojuma. 

Šajā ziemas sezonā, no 1. janvāra līdz 14.janvārim, pašvaldība konstatējusi jau 216 pārkāpumus. Administratīvā inspekcija sastādījusi 67 apskates protokolus – 64 par nenotīrītiem gājēju celiņiem un ietvēm, bet trīs par nenotīrītiem jumtiem. Savukārt pašvaldības policijā uzsākti 95 administratīvā pārkāpuma procesi saistībā ar nenotīrītu sniegu, no tiem 91 ir par nenotīrītām gājēju ietvēm, taču pārējie par nenotīrītiem jumtiem, balkoniem vai dzegām, kur izveidojušās lāstekas vai bīstami pārkarājušies sniega vaļņi.

Pašvaldība aicina iedzīvotājus šajā laikā būt īpaši uzmanīgiem, pārvietojoties gar ēkām. Arī autovadītājiem pirms spēkrata novietošanas ieteicams pavērst skatu uz blakus esošā nama jumtu.

Gadījumos, ja gājējs uz nedrošas ietves paslīdot būs guvis traumu vai arī no jumta krītošs ledus būs traumējis gājēju vai sabojājis īpašumu (piemēram, automašīnu),

cietušais var vērsties pret apsaimniekotāju civiltiesiskā ceļā. Šādos gadījumos cietušais vai viņa tuvinieki varēs vērsties tiesā, prasot atlīdzināt kaitējumu – gan nodarītos zaudējumus (ārstniecības izmaksas, kompensāciju par darbnespēju, automašīnas remonta izmaksas), gan morālā kaitējuma atlīdzību.

Šādu gadījumu konstatēšanai policijai ir izveidota sadarbība ar NMPD un ārstniecības iestādēm, proti, gadījumos, kad mediķu aprūpē nonāk pacients, kuram traumas radušās nenotīrīta sniega vai lāsteku dēļ, policija no mediķiem saņem informāciju par nepieciešamību šos gadījumus izvērtēt. Vienlaikus jāpiebilst, ka gadījumos, kad iestājušās smagas sekas, piemēram, nāve par namu vai teritoriju atbildīgajai personai draud kriminālatbildība.

Zaļā Josta - Reklāma