Rīga kopā ar Eiropas pilsētām aktualizē plānu Ukrainas atjaunošanai

Foto: “PRYZM | Kyiv Forum Brussels”

Beļģijas galvaspilsētā Briselē aizritējis septītais Kijivas investīciju forums, ko apmeklēja arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola. Ukrainas galvaspilsētas Kijivas mērs Vitālijs Kļičko forumā uzmanību pievērsa ne vien esošajai situācijai, bet uzsvēra arī Kijivas infrastruktūras atjaunošanu un modernizāciju ar inovatīviem tehnoloģiskajiem risinājumiem, digitālo stiprināšanu un sociālo integrāciju pēc kara. 

Briselē ieradās gan Eiropas valstu, gan Ukrainas valdību pārstāvji, kā arī nozīmīgi privātā sektora un starptautisko finanšu institūciju pārstāvji. Lai arī esošajā situācijā vairāk tiek runāts par tūlītējo palīdzību, foruma laikā eksperti aicināja domāt par ilgtermiņa plāniem Kijivas atjaunošanai.

Eiropas pilsētu mēri no 13 Eiropas pilsētām, tai skaitā Kijivas, foruma laikā parakstīja savstarpēju saprašanās deklarāciju, apņemoties sniegt savstarpēju atbalstu krīzes situācijās, izstrādāt kopīgu redzējumu par ilgtspējīgu pilsētu attīstību, lai rekonstrukcijas projekti veicinātu drošu, plaukstošu un dzīvošanai piemērotu pilsētvidi. Tāpat mēri vienojušies par  sadarbību mūsdienīgas pārvaldības, investīciju, digitalizācijas un ekonomikas nozaru jautājumos. Rīgas vārdā deklarāciju parakstīja L. Ozola.

L.Ozola norāda: “Kijivas investīciju foruma 2022 dalībnieki bija vienisprātis, ka ieguldījumi Ukrainā ir skatāmi īstermiņa un ilgtermiņa perspektīvā. Īstermiņā atbalstam ir jābūt vērstam uz to, lai izbeigtu šo Krievijas izraisīto nežēlīgo, postošo un bezjēdzīgo karu Ukrainā. Latvijas valdības, tautas un pašvaldību sniegtajam atbalstam, kuru es atkārtoti apliecināju Kijivas mēram un foruma dalībniekiem, ir gan liela praktiska nozīme, gan tas palīdz saglabāt pārliecību, ka kopā mēs uzvarēsim.

Savukārt ilgtermiņā, atjaunojot Ukrainas valsti pēc kara, svarīga būs savstarpējā uzticība, cilvēkresursu pieejamība un gatavība strauji ieguldīt, lai veidotu modernu infrastruktūru, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas un instrumentus. Būs jāizmanto gan publiskā un privātā partnerība, gan starptautisko finanšu institūciju palīdzība. Piemēram, forumā klātesošā Eiropas investīciju banka apliecināja gatavību nodrošināt ātru pieejamību vairāk kā 1,5 miljardiem eiro tieši valsts infrastruktūras atjaunošanai.”

Turpinoties aktīvajai un postošajai karadarbībai, Ukrainai un galvaspilsētai Kijivai nodarītie postījumi kļūst arvien lielāki un pieaug arī valsts atjaunošanas izmaksas pēc kara beigām. Rīga Ukrainai un Kijivai sniedz politisko un ekonomisko atbalstu jau kopš kara sākuma.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators

Zaļā Josta - Reklāma