Paziņos uzvarētājus kategorijās 2019.gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens un savārstījums

0

odien Rīgas Latviešu biedrības nama Kluba zālē plkst.11 atklās uzvarētājus kategorijās 2019.gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens un savārstījums, aģentūru LETA informēja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas pārstāve Ieva Kolmane.

Viņa stāstīja, ka gada vārda kategorijā ir daudz jaunvārdu ieteikumu. Daļa ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, “skūteri” ieteikts dēvēt par “stāvdrāzi”, jo tagad tas brauc ātrāk.

Tāpat aizvien biežāk cilvēki iesaka lietot “tīkšķis” pazīstamā “laika” vietā – interneta vietnēs kā klikšķis, kas apzīmē patikšanu. Lietotni “WhatsApp” ieteikts saukt par “vecpapu”. Starp jaunvārdiem ir arī “valstsgriba”, bet “influencera” vietā ieteikts lietot “domvedis”.

Gada nevārda kategorijā pieteikts “deguna aizlikums”, kaut iepriekš lietoti tādi vārdi kā deguns ir “ciet” vai “aizkritis”. Tāpat pie nevārdiem pieskaitāms “ofiss”, ko lieto biroja vai kantora vietā. Nevārda kategorijā pieteikts arī “melnais ledus”, kas lietots vārda “atkala” vietā. Šajā kategorijā iekļauts arī vārds “lauva”, kuru attiecinot uz vīriešu dzimuma pārstāvjiem, grēko horoskopu sacerētāji, datīvā to lokot nevis “lauvai”, bet “lauvam”. No angļu valodas pārņemts ir “challenge” kā “izaicinājums”, taču ne vienmēr tulkojums ir atbilstošs, jo dažkārt tas ir vienkārši “uzdevums”, skaidro Kolmane.

Savukārt spārnotie teicieni ir tādi, kas, atrāvušies no sākotnējā konteksta, aiztrauc tautā. 2019.gadā tautā aiztraucās gan pārprastais “patiesais labums” no vārdu savienojuma “patiesais labuma guvējs”, kur patiess ir domāts guvējs, nevis labums, gan trauksmes “cēlēji” vai “cēlāji”, kā arī apgalvojums “katrai kļūdai ir vārds un uzvārds”. Tepat arī iekļauts žurnālistu dežūrjautājums “kādas sajūtas?”.

Kā norāda Kolmane, kategorija “gada savārstījums” joprojām ir pieprasīta. Par to dēvē dīvainākos vārdu virknējumus, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2019.gadā, ieskaitot arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas. Starp iesūtījumiem var atrast tādus paraugus kā “deputātu intimitātes atcelšana”, “Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!”, “Likumsargi uz robežas notvēruši 33 kg hašiša”, “augsta atbilstības sajūta” un “publiskie sabiedrības elementi”.