Par narkotiku pasūtīšanu “darknetā” aiztur 16 gadus vecu jaunieti

 Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas š.g. oktobrī par psihotropo vielu pārvietošanu pāri Latvijas Republikas robežai no Nīderlandes Karalistes ar pasta starpniecību aizturējušas 2003.gadā dzimušu Latvijas pilsoni.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka jaunietis psihotropās vielas – 20 LSD markas  iegādājās nelegālajā tirdzniecības tiešsaistes vietnē – “darknetā” (DarkNet) jeb slēptajā internetā, kuram ir iespējams pieslēgties ar nestandarta pārlūka palīdzību, kas slēpj identitāti. Par psihotropajām vielām jaunietis norēķinājās ar virtuālo naudu jeb kriptovalūtu. Turklāt jaunietis narkotiskās vielas pasūtīja, izmantojot sava drauga personas datus, t.sk. norādot draugu kā pasta sūtījuma saņēmēju.

Dzīves vietā tika veikta kratīšana, kuras laikā tika atrasta un izņemta marihuānas smēķēšanas ierīce, portatīvais dators, datora cietais disks un mobilais telefons.

Nepilngadīgā persona savu vainu noziedzīgajā nodarījumā ir atzinusi un tai ir piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu. 

 Kriminālprocess uzsākts š.g. augustā un ir kvalificēts pēc Krimināllikuma 190.1.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmēm, tas ir, par iespējamo narkotisko, psihotropo vai jauno psihoaktīvo vielu, kā arī to saturošu izstrādājumu vai prekursoru, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, pārvietošanu pāri Latvijas Republikas valsts robežai nelikumīgā veidā un ja tas izdarīts ievērojamā apmērā.

VID vērš uzmanību, ka ir svarīgi apzināties, ka pasta sūtījumi tiek kontrolēti un uz tiem attiecas visi normatīvajos aktos noteiktie ierobežojumi un aizliegumi preču un priekšmetu pārvietošanai pāri valsts robežai. Narkotisko vielu kontrabanda ir smags vai sevišķi smags noziegums, par ko paredzēta kriminālatbildība un sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem. 

Tādēļ katram iedzīvotājam, jo īpaši jauniešiem, ir jāapzinās savas rīcības sekas, pasūtot un saņemot šādus pasta sūtījumus, vieglprātīgi paļaujoties uz iespēju palikt nenotvertam un nesodītam. 

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde 2020.gada 9 mēnešos uzsākusi 518 kriminālprocesus  par narkotisko, psihotropo vai jauno psihoaktīvo vielu kontrabandu pasta sūtījumos.

Zaļā Josta - Reklāma