Neizmetam pārtiku, šķirojam atkritumus un izvēlamies vietējus produktus

Turpinot aktualizēt ilgtspējas jautājumus pārtikas ražošanā un patēriņā pasaulē un Latvijā, “Orkla” grupa jau trešo gadu pēc kārtas veikusi visaptverošu pētījumu par Baltijas un Ziemeļvalstu iedzīvotāju attieksmi un paradumiem attiecībā par ilgtspējīgiem lēmumiem. Iepriekšējā gada pētījuma rezultāti apkopoti “Orkla Ilgtspējīgas dzīves barometrā 2021”, kas atklāj arī Latvijas iedzīvotāju realitāti ilgtspējas jomā. Protikā vienus no svarīgākajiem ilgtspējīgas dzīvesparadumiem, Latvijas iedzīvotāji nosauc cenšanossamazināt pārtikas izšķērdēšanu (58% iedzīvotāju), atkritumu šķirošanu (49%), kā arī vietēji ražotaspārtikas iegādi (46%).

Kopējā izpratne par vides un ilgtspējas izaicinājumiem Latvijas iedzīvotājiem ir nemainīga – atkritumi, mežu izciršana un plastmasa okeānos ir izplatītākās atbildes, savukārt gatavība ar saviem ikdienas paradumiem atbildēt šiem izaicinājumiem ir pieaugusi. Latvijas patērētāji arvien apzinātāk izvēlas produktus, pievēršot uzmanību iepakojumam un ražotājam un tam, vai produkti ražoti ilgtspējīgi. Kā apzināti ilgtspējīgu izvēli, ar mērķi dažādot savu ēdienkarti, Latvijas iedzīvotāji iekļauj tajā vegānus un veģetārus produktus,” “Orkla Ilgtspējīgas dzīves barometra” rezultātus komentē Orkla Latvija” komunikācijas direktore Lineta Mikša.

Atkritumi – vides izaicinājumskuram esam gatavi ar savu rīcību

Latvijas iedzīvotāju vērtējumā trīs svarīgākie vides izaicinājumi līdzīgi kā 2020.gadā ir atkritumi (58% respondenti), mežu izciršana (43%) un plastmasaokeānos (42%). Globālā sasilšana ir teju tikpat svarīgsjautājums – to norādījuši 42% respondentu. Salīdzinot argadu iepriekš, būtiski pieaudzis to cilvēku skaits, kas novērtējis dabas katastrofas kā svarīgu vides jautājumu(22% 2021.gadā pret 4% 2020.gadā). 

Atbildot uz jautājumu, kādas personīgās darbības Latvijasiedzīvotāji ir gatavi darīt, lai samazinātu klimata emisijassavā ikdienas dzīvē, izplatītākās izvēles ir par labuatkritumu šķirošanai (66% iedzīvotāju), enerģijastaupīšanai mājās (46%) un iedzīvotāji atzīst, ka ir gatavivairāk pārvietoties ar kājām vai velosipēdu (44%). 

Ražotājam un iepakojumam – arvien svarīgāka nozīme 

Aicināti novērtēt virkni apgalvojumus attiecībā uz klimata pārmaiņām un ilgtspējīgu ražošanu un produktiem, vairākums jeb 65% Latvijas iedzīvotāju atzina, ka viņussatrauc klimata pārmaiņas. Teju tikpat jeb 58% Latvijas iedzīvotāju rūp uzņēmums, kas ražo produktus, kurus viņi iegādājas. Vienlaikus 51% atzīst, ka ir grūti noteikt produkta ietekmi uz klimatu un 52% iedzīvotāju norādīja uz to, ka ir grūti zināt, vai produkts ir ilgtspējīgs vai nē. 

Uz jautājumu, kāda informācija uz produkta iepakojuma ir svarīga Latvijas iedzīvotājiem, vairāk nekā puse jeb 56% norādīja uz to, kur produkts tiek ražotsCita svarīgā informācija uz produkta vairākumam aptaujāto – produkta uztura sastāvs (42% aptaujāto), vai iepakojumu var pārstrādāt (35%) un vai iepakojums tiek ražots no pārstrādāta materiāla (26%).

Vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju (54%) ir svarīgi, ka produkti, kurus viņi iegādājas, ir iepakoti pārstrādājamā iepakojumā. 69% respondentu ir svarīgi, ka plastmasas iepakojumi tiek pārstrādātivienlaikus teju tikpat daudz aptaujātajiem (68%) ir grūti noteikt, vai iepakojums ir pārstrādājams vai nē. 

Vegānie produkti – arvien populārāka izvēle ēdienkartes dažādošanā

Attiecībā uz vegāniem produktiem, arvien pieaugošsLatvijas iedzīvotāju skaits ir iedvesmots iegādātiesvegānos un veģetāros ēdienus, kad iepērkas veikalā (12% 2021.gadā pret 9% 2020.gadā). 26% iedzīvotāju

atzīst, ka ir viegli atrast vegāno/ veģetāro ēdienu veikalā un 22%, ka šo ēdienu piedāvājums veikalos ir pietiekams.

Populārākie vegānie/ veģetārie ēdieni, ko Latvijas iedzīvotāji ir vismaz vienu reizi mēģinājuši, ir augu pieni(43%), vegānieveģetārie burgeri (40%) un vegānāsveģetārās picas (36%). 

Starp tiem, kas ir izmēģinājuši vegānos/ veģetāros ēdienus, vislielākais pieaugums 2021.gadā bijis bez piena saldējumiem (24% 2021.gadā pret 15% 2020. gadā), bez piena sieriem (25% 2021.gadā pret 16% 2020.gadā) un vegānām šokolādēm (18% 2021.gadā pret 12% 2020.gadā). 

“Orkla Ilgtspējīgas dzīves barometra” pētījumu pēc grupas pasūtījuma ik gadu veic globāla tirgus pētījumu un konsultāciju kompānija “Ipsos”. Pērn oktobrī un novembrī kvantitatīvā un reprezentatīvā tiešsaistes pētījumā piedalījās 7 000 respondentu Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā un Somijā jeb 1 000 respondentu katrā valstī.

Kopš 2018. gada “Orkla Latvija” īsteno ilgtspējas stratēģiju, kas paredz apņemšanos darboties saskaņā ar atbildīgiem, ētiskiem un uz ilgtermiņa attīstību vērstiem uzņēmējdarbības principiem visā piegādes ķēdē, sākot no ražošanas līdz produktu nonākšanai veikalos.

Zaļā Josta - Reklāma