Nakts koncertā Rīgas Domā skanēs gregoriskie dziedājumi 

VSIA “Latvijas Koncerti” organizētā “Senās mūzikas festivāla” ietvaros 8. jūlijā plkst.22:00 Rīgas Domā nakts koncertu sniegs Baltijas valstīs vadošā viduslaiku un renesanses vokālā grupa “Schola Cantorum Riga”, kas jau vairāk nekā divas desmitgades profesionāli un mākslinieciski augstvērtīgi sludina senās mūzikas repertuāru, īpašu lomu savās programmās atvēlot gregoriskajam korālim. Ansambļa mākslinieciskais vadītājs Guntars Prānis ir neapstrīdama senās mūzikas autoritāte un viņa dibinātais kolektīvs – viens no šī mūzikas celmlaužiem Latvijā.

Jau vairāk nekā divas dekādes grupa “Schola Cantorum Riga” ir aktīva gregoriskā korāļa un citu seno repertuāru atskaņotāja, savu interpretāciju balstot uz senāko neimu rokrakstu studijām. Laika gaitā tā attīstījusies par grupu ar ļoti plašu un daudzveidīgu repertuāru. Tās galvenais mērķis ir atskaņot mūziku augstā mākslinieciskā un profesionālā līmenī, kas atspoguļojas grupas daudzajos koncertos Latvijā un ārzemēs, kā arī regulāros ierakstos. Lai gan “Schola Cantorum Riga” galvenokārt atskaņo viduslaiku mūziku, nereti tā iestudē arī mūsdienu komponistu darbus (Rihards Dubra, Henning Somerro, Nic Gotham, Renāte Stivriņa u.c.), kas bieži veltīti speciāli viņiem.

Viena no nozīmīgākajām “Schola Cantorum Riga” koncertu vietām ir Rīgas Doms, kur realizēti neskaitāmi koncertu projekti, kas sevī ietver gan seno mūziku, gan mūsdienu komponistu skaņdarbu pirmatskaņojumus. Grupa regulāri piedalās koncertos un senās mūzikas festivālos Latvijā un ārzemēs, kur baudījusi nedalītu klausītāju uzmanību: Itālijā, Šveicē, Vācijā, Austrijā, Beļģijā, Francijā, Polijā, Norvēģijā, Somijā, Igaunijā, Lietuvā u.c.

2017. gadā ansamblis par izcilu sniegumu tika nominēts Latvijas Lielās mūzikas balvai, savukārt 2022.gadā ansambļa izdotais albums VOX CLARA nominēts Latvijas Gada Ieraksta balvai.

“Schola Cantorum Riga” koncertā piedalīsies arī multiinstrumentāliste Ieva Nīmane, ar kuru kopā grupa veidojusi vēlīno viduslaiku mūzikai veltīto koncertprogrammu Vox Clara.Tā izgaismo laiku, kad sakrālajā mūzikā vēl aizvien dominēja gregoriskais korālis un paralēli uzplauka dažādi sekulārie žanri, kuros ļoti svarīga loma bija improvizācijai un lokālajām mūzikas tradīcijām. Programmas uzsvars likts uz Hamburgas, Rīgas un Lundas, kā arī Limožas agrīnās daudzbalsības bagātīgo un spilgti atšķirīgo mantojumu. Koncertā vīru skanīgās balsis savīsies ne vien ar unikālo rata liru, kas interesantā veidā savieno viduslaiku un tradicionālās mūzikas pasaules, bet arī tradicionālajā un laicīgajā mūzikā dokumentētajiem instrumentiem – dūdām un traversflautām. 

“Senās mūzikas festivāla” ietvaros būs dzirdami dažādi koncerti:

6. jūlijā Lielajā ģildē “Senās mūzikas festivālu” atklās itāļu, angļu un spāņu baroka mūzika zviedru kamerorķestra “O/Modernt”izpildījumā. Orķestris ir viens no vadošajiem Skandināvijā un regulāri koncertē visā Eiropā, izpildot baroka un 20., 21. gadsimta mūziku. “Senās mūzikas festivālā” kamerorķestris izpildīs Domeniko Pellegrini, Henrija Pērsela, Johana Sebastiāna Baha skaņdarbus, kā arī baroka mūziku no Meksikas reģiona. Koncerta solisti būs čīliešu izcelsmes zviedru mecosoprāns – Lusiana Mančīni un izcilais vijolnieks, kamerorķestra vadītājs – Hugo Tičati. 

7. jūlijā Mazajā ģildē skanēs itāļu baroka mūzikas šedevri, ko izpildīs kontrtenors Marnikss De Kats, vijolniece Agnese Kanniņa, klavesīniste Ieva Saliete un Romina Liška – viola da gamba.

8. jūlijā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā varēs dzirdēt vācu baroka un renesanses garīgos dziedājumus. Koncertprogrammā Johana Sebastiāna Baha, Dītriha Bukstehūdes un Franca Tundera mūzika, ko izpildīs Latvijas Radio koris un franču ērģelnieks Fredijs Ešelberžē. Koncertu diriģēs Kaspars Putniņš, šobrīd viens no starptautiski pazīstamākajiem latviešu kordiriģentiem, kura specializācija ir tieši baroks un senā mūzika.

9.jūlijā koncertdienu Rundāles pilī iesāks radošās darbnīcas un koncertuzvedums bērniem “Karalis Strazdubārda”. Pazīstamā Brāļu Grimmu pasaka izskanēs senās mūzikas skaņās – angļu komponista Henrija Pērsela skaņdarbos. Koncertā piedalīsies dziedātāji – Beāte Zviedre, Jānis Kurševs, Kalvis Kalniņš, Ilona Bagele, Juris Kaukulis, kā arī Latvijas Radio kora solisti – Agate Pooka, Kārlis Rūtentāls, Jānis Kokins. Muzikālo pavadījumu veidos klavesīnists Pēteris Vaickovskis, baroka vijolnieks Raimonds Melderis, baroka čellists Ainārs Paukšēns, baroka altiste Zane Dziesma, lautists Lenards Gotlubs un seno pūšaminstrumentu meistare Ieva Nīmane. Daždās lomās iejutīsies arī Rīgas Baleta skolas audzēkņi, koncertu vadīs atraktīvā Karina Bērziņa. 

Savukārt 9.jūlija vakarā Rundāles pils dārzā festivālu noslēgs Antonio Vivaldi  vijoļkoncertu cikls “Gadalaiki”  – viens no populārākajiem klasiskās mūzikas opusiem, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē, kā arī komponistu Mišela Rišāra Delalāna, Žana Batista Lullī, Džuzepes Samartīni un Žana Filipa Ramo skaņdarbi. Kopā ar Sinfonietta Rīga, Normunda Šnē vadībā, koncertā piedalīsies arī izcilā vijolniece, pasaules vadošo orķestru soliste Kristīne Balanas.

Zaļā Josta - Reklāma