Mediķu arodbiedrība aicina neatzīt pieņemto lēmumu par atalgojumam pieejamās papildu naudas sadali

0

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) aicina neatzīt Stratēģiskās padomes sēdē pieņemto lēmumu par mediķu atalgojumam pieejamās papildu naudas sadali, jo tajā piedalījās mazāk par pusi padomes locekļu, tostarp klātesoša nebija pati LVSADA, aģentūrai LETA pavēstīja arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Lai gan Veselības ministrija (VM) par padomē panākto vienošanos informēja 22.novembrī, pēc nedēļas LVSADA nākusi klajā ar informāciju, ka sēdē piedalījās mazāk par pusi locekļu. 

Atbilstoši Stratēģiskās padomes nolikumam šādā situācijā sēdē paredzēto jautājumu izskatīšanai jāsasauc atkārtota sēde.

Neesot piedalījušies ne LVSADA, ne Latvijas Ārstu biedrības, ne Latvijas Jauno ārstu asociācijas, ne Latvijas Māsu asociācijas pārstāvji. Tāpat arī Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Universitātes, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento”, kā arī Latvijas Slimnīcu biedrības pārstāvji neesot piedalījušies sēdē.

Tāpēc arodbiedrības priekšsēdētājs ir pārliecināts, ka 22.novembrī padomes sēdē pieņemtais VM lēmums par nākamā gada budžetā mediķu algu palielināšanai paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadali nav leģitīms.

Rezultātā Keris aicina VM paziņot, ka 22.novembrī notikusī Stratēģiskās padomes darba kārtības izskatīšana ir spēkā neesoša.

Kā ziņots, VM 22.novembrī informēja, ka ir panākta vienošanās par pieejamā 60,1 miljona eiro sadali. Pēc ministrijas paustā, sēdes locekļi atzinuši, ka ārstniecības personu darba samaksas pieauguma apmērs neatbilst iepriekš plānotajam un Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzētajam, bet vienlaikus pauduši atbalstu veidam, kā pieejamo finansējumu plānots novirzīt mediķu atalgojuma palielinājumam.

Ministrija vēstīja, ka padome atbalstījusi VM priekšlikumu zemāko darba samaksu rezidentiem palielināt par 20%, tam novirzot 4,04 miljonus eiro. Savukārt pārējām ārstniecības personām zemākās mēnešalgu likmes paredzēts palielināt 10% apmērā, tam novirzot 48,2 miljonus eiro. 

10% pieaugums plānots arī VM padotības iestāžu ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājiem, tam paredzot 6,26 miljonus eiro. Savukārt citu budžeta resoru ārstniecības personu atalgojuma palielināšanai iezīmēti 1,6 miljoni eiro.

Saskaņā ar pērn Saeimā pieņemto lēmumu, mediķu algu celšanai nākamajā gadā būtu bijis jāparedz 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevies rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Viņķele rosināja mediķu algām nepieciešamos vēl papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina, bet iecere neguva atbalstu nedz no Finanšu ministra Jāņa Reira (JV), nedz Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV).