Mārtiņš Staķis: Rīdzinieku intereses un pašvaldības parāds darbiniekiem

27.08.2021 49. vidusskola, preses konference, Rīgas Dome Mārtiņš Staķis

Rīgas pašvaldības konkurētspēja darba tirgū ir Rīgas iedzīvotāju interesēs. Šonedēļ Rīgas dome lemj par atalgojuma palielināšanu darbiniekiem par vidēji 10% no šī gada 1. novembra. Šo lēmumu varu pamatot.

Publiskais sektors bieži zaudē konkurencē par darbiniekiem privātajam sektoram. Rīgas domē izjūtam ne mazāku konkurenci ar valdības sektora iestādēm. Vienlaikus pilsētas iedzīvotāji pieprasa kvalitatīvus pašvaldības pakalpojumus, ko ir iespējams nodrošināt tikai tad, ja pašvaldībā strādā motivēti un profesionāli darbinieki.

Vairākus gadus atalgojuma palielinājums Rīgas domē nebija prioritāte. Pieeja bija haotiska. Pašvaldība attīstīja dažus lielos būvniecības projektus, bet darbinieki bija atstāti novārtā. Palielinājās plaisa starp Rīgas pašvaldības darbinieku algām no vietas puses un gan privātā, gan valdības sektora atalgojumu no otras puses. Gadu laikā plaisa jau pārauga aizā – un Rīgas pašvaldības darbinieku vidējais atalgojums atpalika no valdības sektora par 45%!

Trīs gadu laikā nepieciešams situāciju labot, daļu no pašvaldības budžeta pieauguma novirzot Rīgas domes konkurētspējas celšanai darba tirgū. Uzsveru, ka būtu jādara ar vai bez cenu pieauguma krīzes. Vienlaikus, ņemot vērā inflācijas lēcienu, algu pieaugums stājas spēkā jau 1. novembrī, nevis nākamgad.

Tas ir mūsu parāds pašvaldības darbiniekiem. Arī turpmāk 1/3 daļa budžeta pieauguma turpmāk novirzāma pilsētas attīstībai; 1/3 daļa – pašvaldības sniegto pakalpojumu uzlabošanai; bet 1/3 daļa – darbiniekiem.

Darbs publiskajās iestādēs vienmēr būs daļēji arī aicinājuma un sabiedriskā pienākuma apziņas motivēts. Tomēr mēs nevaram ne cerēt, ne prasīt, ka Rīgā turpmāk strādās kvalificēti IT speciālisti, inženieri, juristi, vadītāji, pilsētplānotāji, skolotāji, arhitekti, ja politika nebūs skaidra – atalgojuma tuvināšana valdības sektora līmenim.

Divu gadu laikā pašvaldība ir īstenojusi daudzus projektus (ar tiem plašāk var iepazīties šeithttps://www.riga.lv/lv/jaunums/rigas-domes-paveiktais-divu-gadu-laika ) – gan iepriekš ilgi plānotus, gan pilnīgi neplānotus. Aiz katra no šiem un citiem projektiem un iniciatīvām ir stāvējuši Rīgas pašvaldības darbinieki.

Covid-19 krīze, Ukrainas bēgļu krīze un energoresursu cenu lēciena krīze ir trīs no neplānotajām situācijām, kurās bija nepieciešama strauja, profesionāla Rīgas pašvaldības darbinieku iesaiste, lai palīdzētu rīdziniekiem un kara bēgļiem. Rīgas darbinieki izveidoja augsti novērtēto Rīgas Atbalsta centru Ukrainas iedzīvotājiem; viņi neatstāja novārtā mazturīgos cilvēkus, kad strauji palielinājās pieprasījumu skaits pēc mājokļu pabalsta un kurināmā pabalsta.

Ar šo administratīvā sloga un darba pieaugumu Labklājības departamentam un Apkaimju iedzīvotāju centram būtu daudzkārt grūtāk tikt galā, ja mēs jau iepriekš nebūtu panākuši lielāko atalgojuma palielinājumu sociālajiem darbiniekiem pēdējo 10 gadu laikā. Mēs būtu riskējuši ar to, ka mazturīgākie rīdzinieki un bēgļi nesaņems viņiem tik ļoti nepieciešamo atbalstu. Un šis ir tikai viens piemērs.

Cits mūsu princips – darbiniekiem vispirms, politiķiem pēc tam. No 1. novembra plānots palielināt darbinieku atalgojumu, bet ne mēra, vicemēru vai departamentu direktoru algas. Tāpat šī nebūs mehāniska algas celšana vienādā apmērā, tā notiks pēc darba novērtējuma. Individuālā atalgojuma palielināšanas apmēru, izvērtējot darbinieka sniegumu, nosaka katras iestādes vadītājs. Pedagogu un tehnisko darbinieku atalgojuma palielināšana notiks no nākamā gada 1. janvāra.

Esmu par rīdzinieku interesēm – pilsētas attīstību; kvalitatīviem pakalpojumiem un strauju palīdzību iedzīvotājiem, kad rodas iepriekš neplānotas grūtības. Mums vajadzīgi motivēti, profesionāli darbinieki, kuri to visu nodrošina. Attiecīgi lēmums par atalgojuma palielināšanu darbiniekiem ir nepieciešams un pat obligāts.

Zaļā Josta - Reklāma