Liepājas muzejā atvērs grāmatu par Dienvidkurzemes piekrastes zvejniecības vēsturi

0

Šodien plkst.17 Liepājas muzejā atvērs Liepājas muzeja ilggadējā darbinieka, jūrniecības un zvejniecības vēstures pētnieka Jura Kriķa grāmatu par Dienvidkurzemes piekrastes zvejniecības vēsturi “Piemares zveji uzvelk buras”, aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. 

Kriķis gadu gaitā, strādājot Liepājas muzejā, apkopojis vērtīgu informāciju par Liepājas apkaimes zvejnieku organizēšanos biedrībās un savienībās. Grāmata ietver piekrastes zvejniecības ražīgo laika posmu no 20.gadsimta sākuma līdz Latvijas okupācijai 1940.gadā, kad zvejnieki bija Kurzemes krasta mugurkauls. 

Par spīti trūkumam un nabadzībai pēc Pirmā pasaules kara viņi būvēja laivas, iepirka motorus un zvejas rīkus, lai buru – airu laikmetu nomainītu jaudīgu motorlaivu ēra. Vislielākā zvejnieku dzīves augšupeja bija 20. un 30.gados, kad organizējās kooperatīvi, tika atvērtas daudzas un dažādas zivju apstrādes vietas – sālītavas, kūpinātavas un pat stagaru eļļas cehi. 

Vēsturnieks Kriķis pētījumā analizējis arī zvejnieku arodizglītības aktivitātes, piemariešu centienus sakārtot jūras vīru sociālo aizsardzību un apdrošināšanu.