Lielajā ģildē izskanēs “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts”

VSIA “Latvijas Koncerti” aicina uz “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertu” šī gada 28. janvārī, kur uz “Lielās ģildes” skatuves satiksies Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri: “Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris”, “Latvijas Nacionālās operas orķestris” un “Liepājas Simfoniskais orķestris”. Programmā latviešu komponistu – Jāzepa Vītola, Helmera Pavasara, Jāņa Mediņa, Jura Karlsona skaņdarbi, kā arī Ilonas Breģes jaundarbs. Koncerta solisti – dziedātājs Daumants Kalniņš, vijolniece Paula Šūmane, čellists Kristaps Bergs.

VIDEO: Arturs Maskats par gaidāmo koncertu

“Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts” jau vairāk nekā piecpadsmit gadus ir stabila Latvijas koncertdzīves sastāvdaļa. Arī šoziem aizsāktā tradīcija turpinās – uz vienas skatuves atkal satiksies Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri.

Pirmatskaņotāju gods šoreiz uzticēts “Liepājas Simfoniskajam orķestrim” – sava jaunā galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā kurzemnieki uz Rīgu ved lielo audeklu meistares Ilonas Breģes Ceturto simfoniju. “Manā izpratnē simfonija ir kā romāns mūzikā. Muzikālās domas virzītājs simfonijā ir vēstījums un formas dramaturģija, kam pakļaujas gan melodisms un harmonijas, gan dažādu skaņu tehniku un orķestra faktūru pielietojums. Ceturtā simfonija veltīta mana vistuvākā cilvēka, viņsaulē aizgājušās mātes Vizbulītes Breģes, piemiņai,” atklāj autore. 

”Mēs vienmēr atzīmējam izcilu latviešu komponistu jubilejas, pievēršot īpašu uzmanību tieši šo komponistu skaņdarbiem. Šogad jubilāri ir trīs. Divi lieli latviešu simfoniskās mūzikas klasiķi: Jāzeps Vītols un Helmers Pavasars. No Jāzepa Vītola skanēs klausītāju un orķestrantu ļoti iemīļotā svīta “Dārgakmeņi”, “Latvijas Nacionālās operas orķestra” izpildījumā un Helmera Pavasara “Koncerts vijolei un orķestrim” 2.daļa, kas ir latviešu romantiskās mūzikas īpašs opuss, Helmera Pavasara, varbūt, visskaistākā simfoniskā mūzika, ko atskaņos vijolniece Paula Šūmane un “Latvijas Nacionālās operas simfoniskais orķestris” Kaspara Ādamsona vadībā. Koncerta otrajā daļā “Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris”, Aināra Rubiķa vadībā, izpildīs Jāņa Mediņa “Otrais koncerts čellam un orķestrim”, kas pirmo reizi Latvijā izskanēs pilnā apmērā ar simfonisko orķestri. Koncerts ir sarakstīts Jānim Mediņam esot emigrācijā, tūliņ pēc kara, tāpēc Latvijā pilnā apmērā tas nekad nav skanējis. Solists šajā koncertā būs čellists Kristaps Bergs,” Arturs Maskats, koncerta mākslinieciskais vadītājs.

Koncertu noslēgs orķestra krāsu un tembrālās dramaturģijas lietpratēja, arī šī gada jubilāra Jura Karlsona “Jāzepa vīzijas” baritonam un simfoniskajam orķestrim. Skaņdarbs tapis iedvesmojoties no Vecās Derības stāsta, kurš savulaik uzrunājis arī Raini. Pirmatskaņojumu šis iespaidīgais opuss piedzīvoja 2015. gada vasarā, ar samtaino balss tembru apveltītajam Daumantam Kalniņam lieliski sabalsojoties ar starptautiski pieprasītā diriģenta Aināra Rubiķa vadīto “Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri”, un tieši šo mūziķu lasījumā tas izskanēs arī šajā koncertā. 

Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.

Zaļā Josta - Reklāma