Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēcgarajām brīvdienām 

Kā palīdzēt bērniem adaptēties skolai jaunajā mācību gadā un ko darīt, lai, arī iestājoties aukstumam un salam, viņi saglabātu veselību un mundrumu? Uz šiem jautājumiem atbild Veselības centra apvienības (VCA) pediatre rezidente Poļina Popeiko un «Mēness aptiekas» farmaceits Vadims Brižaņs.

Tā arī vasara pagājusi…

Kalendārā pāršķiram augusta pēdējās dienas… Drīz jau septembris un bērni atkal būs pārņemti ar mācībām, bet kāds tikai pirmo reizi pārkāps skolas slieksnim. Ārā katru dienu kļūs arvien vēsāks, un zēnu un meiteņu ikdiena vairs nebūt nebūs tik bezrūpīga kā vasarā.

Pirmais, kam vecākiem būtu jāpievērš uzmanība, ir bērna veselības stāvoklis. Šis ieteikums būtu jāuztver ļoti nopietni, jo vienmēr ir labāk jau pamanīt kādu problēmu startā, nevis to palaist garām.

Mācību iestādēs var atšķirties nosacījumi skolēniem par nepieciešamajām medicīniskajām izziņām. Tomēr vizīte pie ģimenes ārsta vai pediatra, ja tas vēl nav izdarīts, noteikti ir svarīga. Šāda speciālista veiktā apskate vienmēr ir informatīva. Viņš sniegs nosūtījumus uz visām nepieciešamajām analīzēm un pastāstīs, pie kuriem ārstiem jādodas uz pieņemšanu, ieteicami būtu arī izmērīt asinsspiedienu. «Ir būtiski nodot asins analīzes – to iesaku veikt reizi gadā vai divās pat tajā gadījumā, ja bērns ne par ko nesūdzas. Piemēram, ļoti svarīgi ir noteikt D vitamīna un dzelzs līmeni skolēna asinīs. Vitamīns palīdz uzturēt kaulu, zobu un nervu sistēmas veselību, bet tā trūkums samazina organisma izturību pret infekcijām. Savukārt dzelzs trūkums ietekmē cilvēka koncentrēšanos, enerģijas līmeni,» atzīst Poļina Popeiko.

Uzmanību stājai un redzei!

Vecākiem rūpīgi jāizstudē visu ārstu speciālistu (pediatru, ķirurgu, ortopēdu, okulistu, otolaringologu, neiropatologu, zobārstu, logopēdu) atzinumi par saviem bērniem un jāizpilda visi norādījumi konstatēto veselības traucējumu novēršanai.

Īpaša uzmanība jāpievērš stājai un redzei. Skoliozi (mugurkaula izliekumu) ir vieglāk labot sākumstadijā, nekā pēc tam ar to cīnīties gadiem ilgi. Katram trešajam bērnam, kurš sāk mācīties 1. klasē, ir stājas traucējumi (plecu, lāpstiņu asimetrija, sakumpums utt.) kas rodas, pavājinoties muguras simetrisko muskuļu tonusam. Jāatceras, ka maksimālā slodze mugurkaulam ir nevis tad, kad stāvam, bet, gluži otrādi, kad sēžam, piemēram, mācību vai datorspēles laikā. Svarīgi pievērst uzmanību darba vietas iekārtošanai skolēnam, pārliecināties, vai krēsls un galds ir piemērotā augstumā un lampas gaisma krīt no pareizās puses. Tomēr vai mēs, pieaugušie, bieži vien, redzot bērnus ar datoru rokās stundām ilgi sēžam uz… gultas (dīvāna, paklāja, palodzes un tā tālāk), uzreiz lūdzam viņus pārvietoties pie galda? Arī pandēmijas laikā paši reizēm grēkojām ar to pašu: āķa pozā dienām-naktīm sēdējām pie datora, strādājot attālināti… Tātad – nerādiet sliktu piemēru bērniem – centieties arī paši pie datora strādāt pareizi. Bērni jūsuzklausīs, īpaši, ja visu paskaidrosiet vienkārši un saprotami. Neviens bērns negrib sabojāt redzi vai būt aršķību muguru. Viņi jūs sapratīs – ja ne uzreiz, tad pavisam drīz.

Fāstfudu un kolu nevar atcelt, bet …

Skolas vecuma bērni jāradina pie pareiza uztura arpersonīgo (vecāku) piemēru. Ja bērns redz, ka vecākineēd brokastis, bet vakariņās pasūta sev ar piegādifāstfudu, tad ir sarežģīti no viņa gaidīt ko citu.

Iegādājieties ērtas kastītes ēdieniem! Tajās bērns varņemt līdzi brokastis, ja nevēlas tās ēst mājās, pārtiku vaipusdienas, ja uzreiz pēc skolas dodas uz papildunodarbībām. Pareizs uzturs skolas vecuma bērniemparedz, ka brokastīm un pusdienām jābūt enerģētiskiietilpīgākajām, bet vakariņas labāk ēst divas stundaspirms gulētiešanas.

Dažādojiet bērnu uzturu – tajā ir jābūt arī svaigiemdārzeņiem un augļiem, putraimiem, piena produktiem, arī dabīgajiem jogurtiem un sieram. Pievērsiet uzmanībucukura daudzumam produktos – visiem garšo sieriņi, kondensētais piens, sulas, pat kečups un citas mērcessatur milzīgu daudzumu cukura. Nē, tas nenozīmē, kacukurs ir pilnībā jāizslēdz, bet, izvēloties starp līdzīgiemproduktiem, paņemiet to, kur cukura ir mazāk, bet pārtikai piedāvājiet bērnam viņa iecienītākos augļus un dārzeņus.

Attālināto mācību blakne – lielam bērnu skaitam ir radiesliekais svars. Šajā gadījumā palīdzēs sports, biežaspastaigas un pareizs uzturs. Reizēm būs nepieciešamasendokrinologa un dietologa konsultācijas, tačuatcerieties, ka tikai ar personīgo piemēru var panāktpārmaiņas.

Nepārspīlējiet ar pulciņiem un papildnodarbībām!

Pēc statistikas datiem, 20 līdz 30 procenti skolēnu slimoar dažādas smaguma pakāpes neirozēmun bieži tāsir hroniskas pārpūles sekas. Viņi skolā ir astoņas unvairāk stundu, tā ir liela slodze, bet pēc skolas vēl irjāpilda mājasdarbi, tāpēc pulciņu un sporta nodarbībuskaitam, ko apmeklē bērns, jābūt prātīgam, bezpārspīlēšanas.

Neirozes cēlonis var slēpties arī bērna psiholoģiskajāstāvoklī – ne katrs mazais cilvēks var pārspēt biklumu, nedrošību, trauksmi. Bērniem ir tendence pārdzīvot unhipertrofēti uztvert savas neveiksmes. Tāpēc esiet modri: ja bērns vakarā nespēj aizmigt, sāk grauzt nagus vaizīmuļus, runājiet ar viņu laipni un mierīgi, meklējietiemeslu. Mierīga mājas vide, pārdomāts dienas režīms, veselīgs uzturs palīdzēs tikt galā ar dažādām problēmām. Ja netiekat galā paši, noteikti sazinieties ar speciālistu.

Pēc brīvdienām

Lai bērnam atvieglotu atgriešanos skolā, vecākiempietiek izpildīt dažus vienkāršus norādījumus.

1. Atjaunot darba dienas ritmu jau augusta beigās – vēlams, lai bērns ietu gulēt laikā no pulksten 21.00 līdz22.00, bet no rīta mostos ap pulksten septiņiem astoņiem.

2. Lai bērns varētu laikus aizmigt, īsi pirms gulētiešanasnevajadzētu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Varkopā ar bērnu palasīt grāmatas, klausīties audiopasakasvai uzspēlēt galda spēli, jo šīs nodarbības nerada spriedziun ļauj atslābināties. Atcerieties, ka televizoru vai datoruizslēdzam vismaz stundu pirms gulētiešanas.

4. Vienkārši esiet uzmanīgi pret saviem bērniem. Jaunsdienas režīms, tikšanās ar skolotājiem un klasesbiedriem, kurus viņi sen nav redzējuši, un citas pārmaiņas novedpie zināma stresa līmeņa, kas var samazināt imunitāti. Tāpēc nav izslēgts, ka mācību gada pirmajās nedēļāsbērnam var parādīties neliela saaukstēšanās vaitemperatūra, kuras iemesls ir emocionāls nogurums.

5. Atgādiniet bērnam higiēnas noteikumus, ieskaitotbiežu pareizu roku mazgāšanu, tas ir īpaši aktuālimūsdienās, kad pasaulē ir pandēmija.

6. Pārrunājiet sadzīviskus jautājumus, ja bērns uz skoluvai pulciņiem dodas viens pats – izejiet pa maršrutukopā, iepriekš pārliecinoties, vai bērns atceras ceļu. Vienojieties, cik bieži viņam jums jāziņo par savuatrašanās vietu.

«Zivju eļļu neviens nav atcēlis

Tā uzskata Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs, kurš piekrīt, ka primāri nepieciešams, lai bērna uztursbūtu sabalansēts. Tajā jābūt olbaltumvielām, taukiem, ogļhidrātiem, vitamīniem un mikroelementiem, tātaddaudzveidīgam. Slikti, ja bērna uzturā dominē ogļhidrāti. Ir tādi skolēni, kas atsakās no konkrētiem produktiem – augļiem, zivīm, piena produktiem, gaļas un tā tālāk. Tāpēc bērniem var pietrūkt spēka aktīvai skolas dzīvei, kas ir pilna uzdevumu, emociju, stresa un vienkāršiikdienas darba.

«Mēs, farmaceiti, vienmēr esam priecīgi palīdzētvecākiem, kuri vēlas ar vitamīnu un minerālvielupalīdzību vairot savu bērnu spēkus,» saka Vadims. «Irbūtiski aprunāties ar mammu vai tēti par viņu skolēnu, laipiemeklētu pareizo atbalsta kompleksu. Piemēram, varbūt nepieciešams magnijs un B grupas vitamīni, kaspalīdzēs skolēnam, kurš, sākoties septembrim, ir spiestsiziet no mājas komforta zonas, stāties pretīpaaugstinātām nervu slodzēm, stresam. Ja domā par tuvojošos vīrusu un saaukstēšanās sezonu, tad varpalīdzēt C vitamīns, selēns un cinks (vecākiem arī!), bet mans ieteikums: minimāla deva (profilaktiska), ja ārstamnebūs citu ieteikumu.»

Speciālists iesaka padomāt (nodot analīzes) par pietiekamu D vitamīna līmeni skolēna organismā. Tas irvitāli svarīgs bērnu organismam, jo uzņemas atbildi par imūnsistēmas atbildes reakcijām, kas rada organismaaizsargfunkcijas. Turklāt D vitamīns ietekmē kalcijauzsūkšanos organismā, un tās ir stipras locītavas un zobi.

Turklāt neviens nav atcēlis zivju eļļu, kas saturnepiesātinātās aminoskābes. Tas palīdzēs jūsu bērnamlabāk iegaumēt mācību materiālu, iemācīties dzejoļus, plaši domāt un producēt idejas. Vēl jo vairāk tādēļ, kašodien var nopirkt zivju eļļu dažādā formā, piemēram, kas izskatās pēc želejkonfektes – zivtiņa ar augļu garšu. Bērniem šādi «gardumi» iet pie sirds. Saprātīgs variants, ko bieži iesaku uzņemt, ir D vitamīns ar Omega-3 vai D vitamīns ar kalciju.

Un pats galvenais, ko gribas ieteikt ģimenēm: esietuzmanīgi pret bērniem, kuri ir jānodrošina ar brīvu laikunesteidzīgām brokastīm–pusdienām–vakariņām. Reizēm, kad redzu ar mācībām un papildpulciņiem (valodas, datori, sporta treniņi un tā tālāk) pārslogotu skolasbērnu, saprotu, ka viņam neviļus tiek atņemta daļa bērnības. Arīslodzei jābūt noteiktai ar mēru – par to esmu pārliecināts, un par to runā daudzi pasaules ārsti.

Zaļā Josta - Reklāma