Kara muzejā notiks Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru tuvinieku saiets

0

Latvijas Kara muzejā šodien plkst.13 notiks Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru tuvinieku saiets, aģentūru LETA informēja saieta koordinators un vadītājs Mārtiņš Mitenbergs.

Latvijas Kara muzeja krājumā pašlaik glabājas 32 Lāčplēša Kara ordeņi un 18 Lāčplēša Kara ordeņa diplomi. Tā ir vislielākā Lāčplēša Kara ordeņu kolekcija Latvijā. Tieši tādēļ Latvijas Kara muzejs nolēma atjaunot tradīciju un aicināt kopā Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru tuviniekus.

Kā pastāstīja Mitenbergs, gaidāmais Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru dzimtu saiets būs vērienīgākais Latvijas Kara muzeja un arī Latvijas vēsturē. Pasākumā būs pārstāvētas vairāk nekā 100 Lāčplēša kara ordeņa kavalieru dzimtas.

Starp saieta dalībniekiem būs ievērojams skaits – ap 50 – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru bērni, kas sasnieguši 80 un 90 gadu slieksni. Dažas dzimtas būs pārstāvētas četrās paaudzēs. Ģeogrāfiski būs pārstāvēti visi Latvijas novadi. Vecākajai pasākuma dalībniecei būs 93 gadi. Pārstāvētas valstsvīru un ģenerāļu, kā arī jaunāko virsnieku un ierindas karavīru dzimtas, pavēstīja Mitenbergs.

Latvijas Kara muzejs organizē saietu, lai dzimtu pārstāvjiem pateiktos par izturību un gadu desmitiem ilgo savu izcilo tuvinieku piemiņas glabāšanu. Zināms, ka okupāciju laikā Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri un viņu ģimenes bija apdraudētākā sabiedrības daļa, kuras smagi cieta no represijām, tādēļ daudzām dzimtām nav turpinājuma, norādīja Mitenbergs.

Pasākuma laikā saieta dalībniekus uzrunās aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), īpašu vēstījumu sagatavojis Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Ņemot vērā lielo saieta dalībnieku skaitu un viņu cienījamo vecumu, Latvijas Kara muzejs pārējiem apmeklētājiem šodien būs slēgts, bet pie Pulvertorņa būs iespēja aplūkot militārās tehnikas un ekipējuma izstādi.

Lāčplēša Kara ordenis dibināts 1919.gada 11.novembrī – Latvijas atbrīvošanas cīņas dienā. Šī ordeņa devīze ir “Par Latviju”, aģentūrai LETA pastāstīja Mitenbergs.