Kā savlaicīgi sagatavot savu uzņēmumu nākamajai paaudzei?

Lai palīdzētu Baltijas valstu ģimenes uzņēmumiem veiksmīgi ilgtermiņā pārvaldīt ģimenes, īpašumtiesību un vadības jautājumus, šogad dibināta biedrība “Baltic Family Firm Institute” (BFFI, Baltijas ģimenes uzņēmumu institūts), kas 24. novembrī ar izglītojošu bezmaksas konferenci oficiāli atklās savu darbību. Baltijas valstīs ir vairāk nekā 5000 vienas ģimenes pārvaldīti uzņēmumi (ar apgrozījumu vai aktīviem virs 2 miljoniem EUR), turklāt starp 100 lielākajiem Baltijas uzņēmumiem 11 ir ģimenes pārvaldīti.1 Dati apstiprina, ka ģimenes uzņēmumiem ir būtiska nozīme Baltijas valstu ekonomikā, taču šāda tipa uzņēmumiem pastāv zināma problēma – pēctecības nodrošināšana. Tēmas svarīgums ir aktualizējies tieši tagad, jo 30 gados kopš Latvijas neatkarības atgūšanas uzņēmīgās ģimenes (enterprising families) ir uzkrājušas kapitālu un izveidojušas spēcīgus uzņēmumus, kuri ir jānodod nākamajai paaudzei, šajā procesā saglabājot gan uzņēmumu un darbavietas, gan arī harmoniju ģimenē. 

Pastāv mīts, ka ģimenes uzņēmumi ir tikai nelieli veikaliņi, beķerejas vai zemnieku saimniecības. Taču dati rāda, ka pasaulē ir ļoti daudzi lieli, vairākās paaudzēs ģimenes kontrolēti uzņēmumi kā, piemēram, Walmart, Volkswagen un Nike. No Baltijas lielākajiem ģimenes uzņēmumiem, UAB GIRTEKA LOGISTICS (Lietuva) apgrozījums ir virs 1 miljarda EUR, Nordecon AS (Igaunija) ap 300 miljoniem EUR, kā arī Firma Madara 89 SIA (Latvija) ap 165 miljoniem EUR.

Baltijas ģimenes uzņēmumu institūts dibināts, lai atbalstītu veiksmīgu un spēcīgu ģimenes uzņēmumu izaugsmi Baltijas valstīs. Lai gan biedrības darbības virzienu klāsts ir plašs, atklāšanas pasākums tiks veltīts tieši pēctecības plānošanas tēmai. Biedrībā iesaistītie nozares eksperti un akadēmiķi tieši pēctecību – uzņēmuma savlaicīgu sagatavošanu nākamajai paaudzei, profesionālas vadības piesaisti vai pārdošanu – min kā vienu no lielākajiem ģimenes uzņēmumu izaicinājumiem. Pasākumā piedalīsies biedrības pārstāvji un nozares eksperti no Latvijas, Zviedrijas, Slovākijas, Francijas, Norvēģijas un vēl citām valstīm, kas dalīsies pieredzē un zināšanās, kā arī piedalīsies paneļdiskusijā. Pasākuma apmeklētājiem tiks prezentēti apkopojoši dati par Baltijas ģimenes uzņēmumiem un sniegtas atbildes uz tādiem jautājumiem kā, piemēram, “Kas padara ģimenes uzņēmumu īpašu?” un “Kādi ir nosacījumi, lai uzņēmuma nodošana nākamajai paaudzei izdotos?”. 

“Ģimenes uzņēmumiem ir unikāls potenciāls būt pārmaiņu radītājiem, izmantojot ilgtermiņa biznesa stratēģijas un uz vērtībām balstītus vadības modeļus. Turklāt dati rāda, ka ģimenes uzņēmumi Baltijas valstīs ir rentablāki, salīdzinot ar ne-ģimenes uzņēmumiem.1 Arī Latvijā ir vairāki veiksmīgi un lieli ģimenes uzņēmumi, tai skaitā SIA Pata, AS Grindeks, SIA Tirdzniecības nams Kurši un SIA Karavela. Savlaicīga ģimenes uzņēmumu pēctecības plānošana gan vadības, gan īpašumtiesību jomā ir kritiski svarīga, lai šie uzņēmumi nodrošinātu pievienoto vērtību un darbavietas ilgtermiņā”, skaidro BFFI dibinātāja un valdes locekle Anete Pajuste. Tēma aktualizējusies ne vien Baltijas, bet arī Eiropas līmenī – Eiropas korporatīvās pārvaldības institūts (ECGI, European Corporate Governance Institute) radījis atbildīga kapitālisma iniciatīvu, kurā viens no stūrakmeņiem ir tieši ģimenes kapitālisms. ECGI direktors, profesors Marko Behts (Marco Becht) uzsver: “Ģimenes kontrolēti uzņēmumi ir būtiski atbildīga kapitālisma nākotnei, un to loma ir pelnījusi uzmanību, pārdomas un diskusijas”.

Tēmas aktualitāte sadzirdama arī ģimenes uzņēmumu pārstāvju situāciju aprakstos. “Mans dēls ir ieinteresēts pārņemt uzņēmuma vadības grožus, ir ieguvis atbilstošu izglītību ārzemēs, strādājis vadošā amatā citā uzņēmumā, bet pārējie valdes locekļi viņam neuzticas un uzskata, ka es iesaku dēlu vadības lomai tikai radniecības dēļ”, ražošanas uzņēmuma īpašnieks (63 gadi). “Es esmu īpašnieks, bet arī vadu uzņēmumu ikdienā, savukārt, mans brālēns ir tikai akcionārs un nevēlas nekādā veidā iesaistīties uzņēmuma darbībā, tikai saņemt dividendes; man tas neliekas godīgi”, mazumtirdzniecības uzņēmuma īpašnieks (32 gadi). 

“BFFI ir ekosistēma, kurā ģimenes uzņēmumi var dalīties pieredzē un apgūt dažādus risinājumus uzņēmumu vadīšanā, pārmantojamības plānošanā, kā arī ģimenes kapitāla saglabāšanā un vairošanā, atbilstoši uzņēmuma kopējām vērtībām. Aicinām ģimenes uzņēmumu pārstāvjus un citus interesentus piedalīties BFFI atklāšanas konferencē, uzzināt par BFFI turpmākajiem pasākumiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, kā arī noskaidrot sev interesējošos jautājumus par BFFI biedru priekšrocībām”, komentē BFFI dibinātāja un valdes locekle Anete Pajuste.

Atklāšanas pasākums norisināsies angļu valodā, taču pēc prezentācijām būs iespēja aprunāties ar BFFI pārstāvjiem un citiem pasākuma apmeklētājiem neformālā gaisotnē. Pasākuma apmeklēšanai klātienē vai tiešsaistē ikviens interesents var pieteikties šeit: https://www.sseriga.edu/baltic-family-firm-institute-inaugural-conference 

Zaļā Josta - Reklāma