Jelgavā – Starptautiskajā Ledus skulptūru festivāls

Foto: Jelgava.lv, Billijs Locs, Kristaps Hercs

Ar vairāk nekā 60 ledus objektiem, ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējumu dueļiem un plašu izklaides programmu Jelgavā no 3. līdz 5. februārim notiks jau 24. Starptautiskais ledus skulptūru festivāls. Jāņa Čakstes bulvārī, Pasta salā un brīvdabas koncert­zālē “Mītava” 32 profesionāli tēlnieki no 12 valstīm kals un slīpēs 80 tonnas kristāldzidra ledus, lai atklātu savu redzējumu par senajām dievībām. 

“Katru gadu, izvēloties tēmu festivālam, saskaramies ar zināmu izaicinājumu – ir svarīgi, lai tā būtu skatītājiem interesanta un lai mākslinieki varētu izpausties radoši, demonstrējot tehnisko virtuozitāti. Šoreiz tēlniekus aicinājām vizualizēt senās dievības un to nozīmi dažādās kultūrās. Dievības ir mītiskas un nedaudz mistiskas, taču tajā pašā laikā mūsu senči tām ticēja, paļāvās. Tātad tas ir kaut kas netverams un zināmā mērā līdzīgs ledum, kas ļauj attēlot vizuālās ilūzijas un izgaist izkūstot,” saka pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājs Mintauts Buškevics.

08.02(37).jpg

Starptautiskās ledus un sniega skulptūru asociācijas informatīvajos materiālos Jelgava ir iekļauta kā viens no pasaules ledus skulptūru konkursu organizatoriem. “Esam viens no pēdējiem ledus festivāliem Eiropā, kas saglabājis konkursa formātu, tādā veidā veicinot veselīgu konkurenci un attīstot mākslinieku radošo izaugsmi,” uzsver M.Buškevics.

ledus_horiz.jpg

 

Vislielākā valstu pārstāvniecība

Pirms festivāla notikušajā skiču konkursā žūrija izvēlējās 30 labāko darbu autorus, kuri pārstāv rekordlielu valstu skaitu. Tēlnieki no 12 valstīm – Indonēzijas, Mongolijas, Čehijas, Lielbritānijas, Somijas, Nīderlandes, Vācijas, Īrijas, Ukrainas, Polijas, Lietuvas un Latvijas – veidos 45 konkursa ledus skulptūras. 15 no tām būs komandu darbs, bet 30 veidos mākslinieki individuāli. Atlases procesā žūrija vērtēja ne tikai mākslinieciskās koncepcijas skici, bet arī tehnisko zīmējumu, lai saprastu mākslinieka tehnisko varēšanu. Daudzi mākslinieki Jelgavas festivālā piedalīsies pirmo reizi.

Hercs-vakars-27.jpg

Kad mazais top liels

Ledus skulptūras taps nepilnas nedēļas laikā – tēlnieki darbu uzsāks 30. janvārī. Taču tehniskais sagatavošanas process festivālam sāksies no 26. janvāra. 

Ledus_skulpturas_2016_print-0041.jpg

Šī festivāla jaunums ir tas, ka individuālās skulptūras būs astoņas reizes lielākas, salīdzinot ar iepriekšējiem festivāliem. “Šogad mākslinieki individuālās skulptūras veidos no lielā ledus bloka, kas ir 1,8×1,1 metru liels un 50 centimetru biezs. Šo apjomu izvēlējāmies, domājot par apmeklētājiem, – lai darbs būtu lielāks un detaļām bagātīgāks. Apjomam ir arī praktiska nozīme, vērtējot laikapstākļus, proti, lielāka ledus masa kūst lēnāk,” skaidro pašvaldības iestādes “Kultūra” Attīstības plānošanas un projektu vadības sektora vadītājs Ivars Pirvics.

Kā piemānīt atkusni

Konkursa darbiem tiek izmantots no destilēta ūdens speciāli saldēts ledus bez gaisa burbuļiem. Tas ir kristāldzidrs un, pateicoties saldēšanas tehnoloģijai, kūst lēnāk.  

29_IMG_5908.jpg

“Katrai skulptūrai būs atsevišķa nojume vai telts, kas pasargā no lietus, sniega un arī saules, kuras stari iegrauž ledū mikroplaisas, un skulptūra vairs nav caurspīdīga,” stāsta I.Pirvics.

J.Čakstes bulvārī būs izvietotas 30 individuālās konkursa skulptūras. Tās papildinās arī lielformāta ledus fotoskulptūras, kuras veidos tēlnieks Kārlis Īle. Savukārt Pasta salā ērti būs apskatāmas komandu skulptūras, fotoobjekti, ledus bārs un paraugdemonstrējumu laikā tapušās skulptūras.

Brīvdabas koncertzālē “Mītava” būs paraugdemonstrējumu duelis, uz skatuves simboliski sacenšoties diviem tēlniekiem. Tur notiks arī festivāla koncertu programma.

Kā sagatavoties festivālam

Liflets_LV_WEB.jpg

Festivāla teritorijas plāns lejupielādei

Festivāla organizatori darīs labāko iespējamo, lai skatītāji varētu ērti izbaudīt pasākumu, taču M.Buškevics aicina sagatavoties arī pašiem apmeklētājiem: “Noteikti iesakām iegādāties biļetes iepriekšpārdošanā. Tas dos iespēju komfortabli apmeklēt festivāla teritoriju un būs arī lētāk.”

Ledus_skulpturu_atklasana_Billijs_Locs-0012.jpg

Tāpat jāizvērtē piemērotākais pasākuma apmeklējuma laiks, jo festivāls piedāvā arī daudzveidīgas izklaides iespējas un koncertprogrammu. Piemēram, rīta cēliens vairāk piemērots ģimenēm ar bērniem, jo paredzētas ne tikai rotaļizrādes, bet arī iespēja apmeklēt dažādas atrakcijas.

ledus-skulpturas-piektdiena-kristaps-hercs-74.jpg

Festivāla viesi aicināti apmeklēt arī citus Jelgavas tūrisma objektus, tostarp Svētās Trīsvienības baznīcas torni un Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeju, kam būs pagarināts darba laiks. Ar visiem tūrisma piedāvājumiem festivāla laikā var iepazīties mājaslapā www.jelgava.lv.

Biļetes iepriekšpārdošanā – lētāk

Līdz 2. februārim biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs var iegādāties lētāk. Vienas dienas biļešu cena pieaugušajiem – 7 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 4 eiro. Pieejamas arī ģimenes biļetes un biļetes ar “3+ Ģimenes karti” – cena iepriekšpārdošanā 15 eiro. Iepriekšpārdošanā Jelgavas kultūras nama kasē biļete, uzrādot Jelgavas skolēna apliecību, maksā 3 eiro. Vienīgi šajā kasē varēs iegādāties biļetes ar “Jelgavas Vēstneša” kuponu, cena – 5 eiro.

No 3. februāra ieejas biļete pieaugušajiem maksās 10 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 5 eiro, bet ģimenes biļetes cena būs 20 eiro. Bērniem līdz septiņu gadu vecumam ieeja festivālā ir bez maksas.

Biļetes ir derīgas arī elektroniskā veidā. Tiešsaistē tās var iegādāties gan iepriekšpārdošanā, gan festivāla laikā.

Festivāla dienās biļešu kases būs trīs vietās pie festivāla teritorijas – Pasta salā, pie Studentu teātra un J.Čakstes bulvāra sākumā pie Lielās ielas –, kā arī lielākajā automašīnu stāvlaukumā pļavā pretī Jelgavas pilij. Visās biļešu iegādes vietās varēs norēķināties arī ar bankas kartēm.

Gatavojoties festivālam, noteikti satiksmes un Pasta salas apmeklēšanas ierobežojumi

Satiksme ledus 2023.jpg
ledus_ierobezojumi.jpg

Ierodoties uz pasākumu, apmeklētājs piekrīt, ka var tikt filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma. 

Foto: Jelgava.lv, Billijs Locs, Kristaps Hercs

Zaļā Josta - Reklāma