Eksperimenta gaitā apliecinās – lielākā daļa Rīgas daudzdzīvokļu namu ir pakļauti zādzību riskiem

Lai gan Valsts policijas dati liecina, ka zādzību skaits pēdējā gada laikā ir sarūcis, joprojām liela daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju daļa ir pakļauta un sastopas ar zādzībām vai to mēģinājumiem. Viens no galvenajiem iemesliem – brīva piekļuve mājām un iedzīvotāju neievērībaGjensidigeLatvija skaidro, kā daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem izvairīties no zādzību riskiem un padarīt savu mājokļa vidi drošāku.

Pamatojoties uz Valsts policijas datiem, pēdējā pusgada laikā visvairāk zādzību notikušas Rīgā – Centrā un tādos guļamrajonos  Sarkandaugava, Ķengarags, Imanta un Pļavnieki. Lai pārliecinātos par to, cik daudzas mājas šajās apkaimēs ievēro standarta drošības prasības, Valsts policija organizēja eksperimentu, vienkāršu garāmgājēju veidolā cenšoties iekļūt minēto rajonu daudzdzīvokļunamu kāpņutelpās. Dotā eksperimenta gaitā apliecinājās, ka brīva piekļuve kāpņutelpām ir praktiski ikvienam garāmgājējam, jo lielai daļai daudzdzīvokļu namu joprojām nav uzstādītas drošības sistēmas vai arī tāsnedarbojas. Tāpat karstajās vasaras dienās, kāpņutelpas durvis nereti tiek atstātas vaļā vēdināšanas nolūkos. Eksperimenta gaitā atklājās vēl viena satraucoša tendence– cilvēki paši laiž svešiniekus savās kāpņutelpās, daloties ar čipu, iezīmējot vai iegravējot kodu mājas sienās vai vienkārši pieturot durvis jebkuram, kurš vēlas ieietkāpņutelpā.

Zādzību risku novēršana

Lai novērstu potenciālos zādzību riskus daudzdzīvokļu namos, iedzīvotāji ir aicināti vērsties pie saviem namu apsaimniekotājiem ar lūgumu uzstādīt vai pilnveidot ieejas durvju drošības sistēmas. Piemēram, durvju sistēmas, kas darbojas ar čipa vai individuāla dzīvokļa pieejas koda pamata ir ne tikai drošas, arī ērti lietojamas daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem. Ja ieejas durvīs uzstādīta slēdzene ar universālu kodu, svarīgi pieskatīt, lai koda taustiņi nav izdiluši un attiecīgi kods – nolasāms. Viens no efektīvākajiem aizsardzības veidiem ir videokameru uzstādīšana, jo tās palīdzēs atbaidīt potenciālos zagļus.

Kā min apsaimniekošanas uzņēmuma Hagbergpārstāve Aija Freija, arī apsaimniekotājs ir tiešā veidā atbildīgs ne tikai par mājas drošību, bet arī iedzīvotāju izglītošanu: “Namu iedzīvotāju informēšanaun izglītošana ir būtiska zādzību prevencijas daļa.. Apsaimniekotājiem ir jārealizē informējoša rakstura komunikācija, lai cilvēki aizdomātos par problēmu. Viens no veidiem ir informatīvu paziņojumu izvietošana kāpņu telpās, sniedzot ieteikumus, kā paši iedzīvotāji varpasargāt savu īpašumu no dažādām nelaimēm, tostarp zādzībām.”

Arī iedzīvotājiem jārūpējas par nama drošību

Valsts policija aicina daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus aizdomāties par savu atbildību, rūpējoties par nama drošību. Svarīgi aizdomāties par potenciālajiem riska faktoriem un pievērst uzmanību detaļām, kas var izraisītzādzības. Tā kā lielākā daļa zādzību notiek kāpņutelpu brīvās piekļuves dēļ, iedzīvotājiem ir vienmēr jāpārliecinās par to, lai ārdurvis un pagalma durvis vienmēr būtu ciet un svešiniekiem nebūtu iespējas tās atvērt. Šo jautājumu ļoti svarīgi apspriest arī ar mājas sētnieku vai apkopēju. Tāpat iedzīvotājiem ir jāparūpējas par to, lai atrodoties prombūtnē viņu logi un balkonu durvis netiktu atstātas vaļā, pat vēdināšanas režīmā. Īpaši aktuāli tas ir zemāko stāvu iedzīvotājiem.

Gjensidige Latvija atgādina – ja pamanāt aizdomīgas personas pie ieejas kāpņutelpā, kāpņutelpā vai tieši blakus savam vai kaimiņu dzīvoklim, nekavējoties sazinieties ar Valsts policiju, zvanot pa tālruni 110.

Zaļā Josta - Reklāma