Bukmeikeri prognozē: ASV prezidenta vēlēšanās lielākas izredzes uzvarēt ir Baidenam

Gan pandēmijas un tai sekojošās ekonomiskās recesijas, gan esošā ASV prezidenta Donalda Trampa skandālu un pretrunīgās personības dēļ ASV prezidenta vēlēšanas šoreiz raisījušas vēl vairāk kaislību nekā iepriekš. Lai gan Trampam joprojām ir uzticama vēlētāju bāze ASV, labākas izredzes uzvarēt vēlēšanās ir Demokrātu partijas pārstāvim Džo Baidenam, vērtē “Betsafe”. Iespēju, ka Baidens jau novembrī kļūs par nākamo ASV prezidentu, bukmeikeri šobrīd novērtējuši ar 66% varbūtību.

Iepriekšējās vēlēšanās 2016. gadā Trampa uzvaru nodrošināja nelielais balsu pārsvars vairākos štatos Amerikas ziemeļrietumos – Pensilvānijā, Ohaio, Mičiganā, Viskonsinā un Aiovā -, kā arī daudzo amerikāņu pasivitāte un nevēlēšanās atdot savu balsi par labu vienam vai otram kandidātam. Šobrīd vēlētāju aptaujas liecina, ka Tramps nevar būt drošs par uzvaru nevienā no štatiem, turklāt elektoru kolēģijā nozīmīgie Pensilvānijas un Mičiganas štati sliecas par labu Baidenam, kas cīņu par prezidenta titulu padara īpaši sīvu. 

Aptaujas arī liecina, ka Baidenam un Trampam ir līdzvērtīgs atbalsts abos nozīmīgākajos “sarkanajos” štatos – Floridā un Teksasā -, kā arī Arizonā un Ziemeļkarolīnā. Zaudējums kaut vienā no tiem pamatīgi samazinātu Trampa izredzes tikt pārvēlētam amatā. Līdz ar to Trampam nepieciešamas uzvaras vairākos tā sauktajos “svārstīgajos” štatos, kamēr Baidenam pietiktu ar balsu pārsvaru tikai dažos no tiem. Tas kopumā par vēlēšanu favorītu valsts līmenī ļauj uzskatīt Baidenu, kurš tautai solījis izbeigt Trampa aizsākto “tumsas ēru”.

Tomēr arī pirms iepriekšējām prezidenta vēlēšanām iedzīvotāju aptaujas liecināja, ka Demokrātu partijas pārstāvis, visticamāk, uzvarēs, taču rezultāts bija cits, atgādina “Betsafe”. Tāpēc pilnībā paļauties uz aptaujām nevar. Turklāt līdz vēlēšanām atlikušas vēl trīs nedēļas, kuru laikā var notikt virkne skandālu un notikumu pavērsienu, kas spētu ietekmēt vēl svārstīgo vēlētāju balsis. Bukmeikeri norāda, ka izšķiroša būs katra kandidāta spēja motivēt savus atbalstītājus piedalīties vēlēšanās, kas pandēmijas dēļ ASV būs izaicinošāk nekā iepriekš, taču līdz ar to balsot jau šobrīd ir iespējams iepriekšējā balsošanā, kā arī attālinātā balsošanā pa pastu.

“Tā kā ASV prezidenta vēlēšanas ir process, kura iznākums ir tieši saistīts ar lielākās sabiedrības daļas darbību, tad šādos gadījumos rezultātu prognozēt ir vissarežģītāk, jo liela daļa balsstiesīgo iedzīvotāju savu izvēli pieņem tikai pašā pēdējā brīdī. To pierāda arī bukmeikeru prognozes 2016. gadā – vēl pēdējās dienās pirms vēlēšanām Trampa uzvara pār Hilariju Klintoni tika novērtēta ar zemu 20% varbūtību. Šoreiz abi kandidāti ir ļoti aktīvi sociālajos tīklos un ar savu rīcību un izteikumiem vēl var vairākkārtīgi mainīt vēlētāju domas. Tāpat arī Covid-19 izplatība var ieviest dažādas korekcijas vēlēšanu rezultātos, taču, balstoties uz šī brīža varbūtības koeficientu, mums ir pamats uzskatīt, ka esošā situācija tomēr liecina par labu Baidenam jeb “jaunam sākumam”,” komentē “Betsafe” prognožu eksperts Valters Rozmanis.

Visai pretrunīgu reakciju saņēmis arī Trampa atteikums piedalīties virtuālajās debatēs, savukārt pēc vēlēšanu norises jaunu intrigu vilni ASV varētu izraisīt Trampa reakcija uz vēlēšanu rezultātiem gadījumā, ja viņš no Baltā nama tiks izbalsots. Tramps jau paudis uzskatu, ka lielais īpatsvars balsu, kas tiks sūtītas pa pastu, rada krāpniecības riskus, tādēļ viņš patur iespēju vēlēšanu rezultātus neatzīt par leģitīmiem. 

Statistika liecina, ka šobrīd prezidenta vēlēšanās piedalījušies jau vairāk nekā 6,6 miljoni amerikāņu, kas ir desmit reizes lielāks skaits nekā šajā pat laikā pirms 2016. gada vēlēšanām, norādot uz to, ka vēlētāju aktivitāte šogad visdrīzāk sasniegs jaunu rekordu un to iznākumu visā pasaulē gaidīs vēl lielāka daļa sabiedrības kā jebkad.

Zaļā Josta - Reklāma