Bukmeikeri: ASV prezidenta vēlēšanu priekšvakarā favorīts nemainīgi ir Baidens

ASV prezidenta vēlēšanas šogad sacēlušas vēl nebijušu rezonansi, vēlētāju aktivitātei palielinoties pat vairākkārt salīdzinājumā ar 2016. gadu. Lai arī ar esošo ASV prezidentu Donaldu Trampu saistīti nebeidzami skandāli, viņš spējis saglabāt uzticamu vēlētāju bāzi, taču “Betsafe” eksperti vērtē, ka šoreiz labākas izredzes vēlēšanās uzvarēt ir Demokrātu partijas pārstāvim Džo Baidenam. Iespēju, ka Baidens jau 3. novembrī kļūs par nākamo ASV prezidentu, bukmeikeri vēlēšanu priekšvakarā novērtējuši ar pārliecinošu 65% varbūtību.

Iepriekšējo ASV vēlēšanu uzvarētāju noteica neliels balsu pārsvars vairākos štatos Amerikas ziemeļrietumos – Pensilvānijā, Ohaio, Mičiganā, Viskonsinā un Aiovā -, kā arī daudzo amerikāņu pasivitāte. Šobrīd vēlētāju aktivitāte ir ievērojami pieaugusi un priekšvēlēšanu aptaujas liecina, ka Tramps vairs nevar būt drošs par uzvaru nevienā no štatiem, turklāt arī elektoru kolēģijā nozīmīgie Pensilvānijas un Mičiganas štati sliecas par labu Baidenam. Tikmēr “sarkanajos štatos” Floridā un Teksasā, kā arī Arizonā un Ziemeļkarolīnā abi pagaidām saņēmuši līdzīgu vēlētājus atbalstu, kas cīņu par prezidenta titulu padara īpaši sīvu. Vēlēšanu dienā Trampam nepieciešamas uzvaras arī vairākos tā sauktajos “svārstīgajos” štatos, kamēr Baidena uzvarai pietiktu ar balsu pārsvaru tikai dažos no tiem, kas aizvien izvirza viņu kā vēlēšanu favorītu. 

“Tuvojoties vēlēšanu dienai, stafetes vadību pamazām pārņem Baidens, tomēr, neskatoties uz ekspertu viedokļiem un socioloģiskām aptaujām, liela daļa ASV iedzīvotāju tomēr turpina ticēt esošā prezidenta spējām noturēt amatu. To pierāda arī “Betsafe” klientu aktivitāte – 80% likmju vēl jo projām tiek veiktas uz Trampa uzvaru, taču paredzam, ka rezultāts izšķirsies tikai pašā pēdējā brīdī līdzīgi kā tas bija 2016. gada prezidenta vēlēšanās vai Brexit pieņemšanas laikā, kad balsošanas iznākums pārsteidza visu pasauli,” komentē “Betsafe” prognožu eksperts Valters Rozmanis.

Zīmīgi, ka arī pandēmija padarījusi dalību vēlēšanās izaicinošāku nekā iepriekš, tāpēc kandidātiem šogad bijis īpaši svarīgi motivēt savus atbalstītājus piedalīties vēlēšanās. Balsis vēlētāji var atdot jau pirms oficiālā vēlēšanu datuma, un šogad iepriekšējā balsojumā piedalījušies jau 82 miljoni iedzīvotāju, kas ir ievērojami lielāks skaits nekā šajā pat laikā 2016. gadā. Taču vēl tagad, pēdējās dienās pirms vēlēšanām, abi kandidāti turpina uzstāties kampaņās izšķirošajos štatos – Floridā, Minesotā un Viskonsīnā, cenšoties pārliecināt vēlētājus par savu atbilstību atbildīgajam amatam. 

Zaļā Josta - Reklāma