Baltijā jaunu auto tirdzniecības apjomi kritušies mazāk nekā Eiropā

Koronavīrusa pandēmijas izraisīto ierobežojumu un ekonomisko svārstību ietekmē šogad strauji kritušies jaunu automašīnu pārdošanas apjomi visā Eiropā. No 2020. gada janvāra līdz septembra beigām jaunu automašīnu pārdošanas apjomi Eiropas Savienībā kritušies vidēji par 28,8%, salīdzinot ar situāciju 2019. gadā. Tikmēr Baltijā auto tirgus sarucis mazāk, nekā vidēji Eiropā. Šogad vismazāk cietis Lietuvas jaunu automašīnu tirgus, kam seko Latvija un Igaunija, liecina Igaunijas uzņēmuma “RIA.com Marketplaces” apkopotā informācija. 

2020. gada pirmajos deviņos mēnešos Eiropas Savienības valstīs reģistrēti vairāk nekā septiņi miljoni jaunu transportlīdzekļu, kas ir par gandrīz par 2,9 miljoniem mazāk nekā šajā pašā laika posmā pērn. Neskatoties uz pagājušā mēneša salīdzinoši pozitīvajiem rezultātiem, COVID-19 ietekme joprojām turpina būtiski ietekmēt ES automobiļu tirgus kopējo sniegumu. Saskaņā ar Eiropas Automobiļu ražotāju asociācijas (ACEA) apkopotajiem datiem, no Eiropas valstu vadošajiem automašīnu tirgiem visstraujākais kritums (-38,3%) šogad ir bijis Spānijā, kam seko Itālija (-34,2%), Francija (-28,9%) un Vācija (-25,5 %). 

Kopējais vidējais jaunu automašīnu pārdošanas kritums Eiropas Savienība bija 28,8%, savukārt Baltijas valstīs situācija bijusi labāka. Vismazākais auto tirgus sarukums šogad reģistrēts Lietuvā, kam seko Latvija un Igaunija.  Latvijā 2020. gada pirmajos trīs ceturkšņos kopumā pārdotas 10 410 jaunas automašīnas, kas ir par 26,2% mazāk nekā tajā pašā laika posmā pērn, kad tika pārdots 14 110 jaunu auto. Lietuvā līdz septembra beigām pārdoti 28 260 jauni automobiļi, kamēr pērn tajā pat laika posmā – 34 537 automašīnas, tādējādi jaunu automašīnu pārdošanas kritums bija 18,2%. No Baltijas valstīm lielākais auto tirgus sarukums šogad reģistrēts Igaunijā, kur šī gada pirmajos deviņos mēnešos pārdotas 14 246 automašīnu, kas ir par 30,9% mazāk nekā tajā pašā laika posmā pērn, kad tika pārdots 20 618 automašīnu. 

Lai gan kopumā šis gads auto tirgotājiem Eiropā bijis liels izaicinājums, pēdējo mēnešu laikā situācija virknē valstu uzlabojusies. Piemēram, Rumānijā līdz 2020. gada septembrī pārdots 10 878 jaunas automašīnas, kas ir par 79,9% vairāk nekā 2019. gada septembrī. Pārdošanas pieaugums septembrī reģistrēts arī Īrijā (+ 65,9%), Slovākijā (+ 31%) un Grieķijā (+ 20,5%). Baltijā auto tirdzniecības rezultāti septembrī bijuši pieticīgāki – Igaunija mēnesi noslēdza ar rādītāju -4,8%, Latvija ar -4,2%, bet Lietuvā, salīdzinot ar pērnā gada septembri, šī gada septembrī reģistrēts pieaugums 17,8% apmērā.

Salīdzinājumam, COVID-19 pandēmijas ietekme auto tirdzniecībā šogad mazāk jūtama Baltijas valstīm tuvējā Ukrainā, kur šī gada pirmajos trīs ceturkšņos pārdotas vairāk nekā 60 tūkstoši automašīnu, kas ir tikai par 2,6% mazāk nekā tajā pašā laika posmā pērn. 

Dati: acea.be, ukrautoprom.com.ua

Zaļā Josta - Reklāma