Iestājoties aukstākam laikam un gaisa temperatūrai nokrītoties zem mīnus desmit grādiem, Rīgā naktspatversmes darbojas visu diennakti un tajās klienti tiek nodrošināti ar ēdināšanu, bet dienas centrs darbojas arī brīvdienās. Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un nepaiet vienaldzīgi garām cilvēkam, kurš nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, kā arī ziedot siltas drēbes līdzcilvēkiem, kas palikuši bez pajumtes.
Aizvadītajā diennaktī patversmēs uzturējās 677 personas. Vietu skaitu visās naktspatversmēs kopā var palielināt līdz 800 vietām.
Rīdzinieki aicināti ziedot siltos apģērbus, apavus, siltas zeķes, segas, kas būtu labā stāvoklī, kuras var nodot Rīgas patversmē – Maskavas iela 208 un Katoļu ielā 57.
Rīgā darbojas septiņas Rīgas domes līdzfinansētas naktspatversmes:
Naktspatversmes vīriešiem un sievietēm:
- SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Kurzemes rajonā, Bolderājā, Esplanādes ielā 1);
- Biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” naktspatversme (Latgales priekšpilsētā Gaiziņa ielā 7). Cilvēkus alkohola reibumā uzņem visu diennakti!
Naktspatversmes sievietēm:
- Rīgas patversmes sieviešu nodaļa (Pārdaugavā Eiženijas ielā 1E);
- Biedrības „PINS” naktspatversme (Ziemeļu rajonā Aptiekas ielā 1, k-5).
Naktspatversmes vīriešiem:
- Rīgas patversmes vīriešu nodaļa (Latgales priekšpilsētā Maskavas ielā 208);
- Naktspatversme „Zilais Krusts” (Latgales priekšpilsētā Mazjumpravas ielā 8). Patversmes pakalpojumu var saņemt vīrieši (10 vietas) ar kustību traucējumiem (pārvietojas riteņkrēslā), neuzņem personas alkohola reibumā);
- SIA „V.E.L.G.” naktspatversme Sarkandaugavā, Sofijas ielā 8.
Dienas centrs bezpajumtniekiem (Katoļu ielā 57) darbojas katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 17.00 un aukstajā laikā arī brīvdienās no plkst.9 līdz 15. Dienas centrā iespējams saņemt: sociālā darba speciālistu; ģimenes ārsta pakalpojumus primārās veselības aprūpes līmenī; dušas un dezinfekcijas pakalpojumus, tāpat darbojas noliktavas-humānās palīdzības punkts, kurā var saņemt drēbes. Atsevišķā telpā var skatīties televīzijas pārraides, kā arī piedalīties tematiskajās nodarbībās. Dienas centrs pieejams arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Ar Rīgas Centrālās bibliotēkas atbalstu darbojas grāmatu izsniegšanas punkts, kā arī nodrošināta interneta pieeja.
Rīgā darbojas četras zupas virtuves, kuras līdzfinansē Rīgas dome (ziemas periodā līdz 650 porcijām dienā piecas reizes nedēļā).
Zupas virtuvēs nav jāuzrāda nekādi dokumenti. Ēdienu var baudīt uz vietas vai arī ņemt līdzi uz mājām (savos traukos). Ēdiena izdales vietas:
• Daugavgrīvas ielā darba dienās 12.00-13.00
• K. Barona ielā 56, darbojas katru dienu, izņemot svētdienas 9.00-10.00
• K. Barona ielā 126, darbojas katru dienu 12.00 -13.00
• Zandartu ielā 2A, darba dienās 13.00-14.00
Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un nepaiet vienaldzīgi garām cilvēkam, kurš nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, jo palīdzība ir viena zvana attālumā: piezvanot pa ārkārtas situāciju tālruni 112 vai policijai pa tālruni 110, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam 113, kā arī darba dienās darba laikā informēt par bezpajumtnieku pulcēšanās vietām Rīgas patversmes Mobilo brigādi pa tālruni 27023550.
Iedzīvotāji aukstajā laikā aicināti nelietot alkoholu un apreibinošas vielas, kā arī novērtēt zemās gaisa temperatūras ietekmi uz cilvēka fizisko stāvokli, un ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Cilvēkus, kas palikuši bez pajumtes, lūdzam izmantot iespēju uzturēties bezmaksas naktsmītnēs.
Neskaidrību gadījumos informāciju var iegūt zvanot pa Rīgas domes Labklājības departamenta bezmaksas informatīvo tālruni 80005055. Papildus informāciju par sociālo palīdzību un sociālajiem pakalpojumiem Rīgas pilsētā var iegūt Labklājības departamenta mājas lapā.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators