Audzēt vistas bez antibiotikām ir labāk putniem, cilvēkam un videi

0

AS “Putnu fabrika Ķekava” vistas gaļa ar marķējumu “Audzēts bez antibiotikām” nozīmē, ka putns audzis pēc paaugstinātiem standartiem: veselīgāk, labākā vidē un pastiprinātā uzraudzībā.

“Ķekava” ir pirmais un pašlaik vienīgais gaļas ražotājs Baltijā ar šādu marķējumu. Uzņēmums ir noteicis paaugstinātus standartus visos galvenajos putnkopības procesos un nodrošina nepieciešamos apstākļus lai putni izaugtu veseli, bez antibiotiku izmantošanas. Eiropas Savienībā (ES) gaļas ražotāja produkcijai ir jāatbilst vienotajām Eiropas Kopienas regulējuma prasībām, bet tas nenozīmē, ka ražotājs nevar ražot produktu pēc paaugstinātiem kvalitātes kritērijiem.

“Izaudzēt veselīgu vistu, kas neslimo, ir iespējams! Lai arī likumdošana pieļauj ārstēšanu, mēs esam izvēlējušies ceļu, kas dod pircējiem iespēju izvēlēties augstākas kvalitātes vistas gaļu. Lai to paveiktu, esam investējuši 3 miljonus eiro un pārkārtojuši uzņēmuma iekšējos procesus. Jā, tas ir dārgi un laikietilpīgi, bet esam pārliecināti, ka tikai tā varam atšķirties no lētiem importētiem produktiem. Visa gaļa nav vienāda! Varam ar lepnumu piedāvāt savu produktu pircējiem, zinot, ka esam izdarījuši maksimālo putnu veselības labā un nodrošinājuši augstākās kvalitātes putnu gaļu mūsu pircējiem,” saka Sauļus Petkevičus, AS “Putnu fabrika Ķekava” valdes loceklis.

“Ķekava” uzsver: putnu gaļas ražošanā jāskatās uz tām valstīm, kas dara vairāk par likumdošanā noteikto. ES gaļas tirgū paraugs ir Zviedrija, kas ir pārspējusi visas pārējās dalībvalstis, nosakot gan vietējiem gaļas ražotājiem, gan gaļas importētājiem daudz augstākus standartus putnu labturībai un izteikti zemāku atļauto antibiotiku atliekvielu daudzumu gaļā. Tieši Zviedrija un citas Skandināvijas valstis ir “Ķekava” galvenais eksporta tirgus jau 10 gadus.

““Ķekava” marķējums “Audzēts bez antibiotikām” uz svaigās gaļas produktiem ir pirmā šāda veida norāde uz gaļas produktiem Baltijā un viena no nedaudzajām visā Eiropā. Jo vairāk būs šādu produktu ar paaugstinātām kvalitātes prasībām, jo vairāk izvēles iespēju būs pircējam,” norāda S. Petkevičus.

Kas pircējam jāzina par “Putnu fabrika Ķekava” marķējumu “Audzēts bez antibiotikām” skaidro uzņēmuma galvenā veterinārārste Tatjana Lisakovska.

Ko nozīmē “Audzēts bez antibiotikām”?

Norāde “Audzēts bez antibiotikām” ir papildu marķējums uz “Ķekava” svaigās gaļas produktiem, kas sniedz patērētājam informāciju par to, ka gaļa ir iegūta no putna, kas nav slimojis un audzēšanas laikā nav saņēmis antibakteriālas zāles (antibiotikas). Atbilstību marķējumam garantē ražotājs. Atļauju izvietot šādu marķējumu sniedz Pārtikas un veterinārais dienests.

Vai vistas gaļa ar marķējumu “Audzēts bez antibiotikām” atšķiras no vistas gaļas, kam šāda marķējuma nav?

Jā, atšķiras. “Audzēts bez antibiotikām” norāda uz paaugstinātas kvalitātes produktu. “Ķekava” ir noteikusi augstākas kvalitātes prasības putnu audzēšanā, nekā to pieprasa ES un Latvijas Republikas likumdošana. Šo kvalitātes prasību izpildes kontroli ražotājs uzrauga pastiprināti un papildus valsts oficiālās uzraudzības programmai.

Kādēļ ir labi audzēt vistas bez antibiotikām?

Domājot par veselīgu un drošu pārtiku, pasaulē aizvien vairāk gaļas ražotāju samazina vai tiecas pilnībā atteikties no antibiotiku izmantošanas nepieciešamības. Pasaulē pieaug bažas par antibiotiku izmantošanas negatīvo ietekmi ne vien uz cilvēka organismu, bet arī uz apkārtējo vidi kopumā. Antibiotiku izmantošanas rezultātā mikroorganismi kļūst izturīgi pret tām, tādējādi zāles zaudē savu ārstniecisko ietekmi brīžos, kad tas nepieciešams.

Lai novērstu nepieciešamību izmantot antibiotikas, ražotājam jāsamazina iespēja iespēja, ka putni saslimst. Tādēļ tiek nodrošināta augsta putnu labturība, sevišķi kvalitatīva barība un tiek veiktas papildu biodrošības procedūras. Tas viss kopā rada labāku un veselīgāku augšanas vidi putniem.

Vai norādi “Audzēts bez antibiotikām” var lietot vistas gaļas ražotājs?

Atļauju izvietot informāciju par dzīvnieku audzēšanu bez antibiotikām var saņemt tikai tas ražotājs, kas ir izstrādājis un ieviesis stingras veterināro zāļu uzskaites procedūras, nodrošina precīzu saražotās putnu gaļas izsekojamību un ir sniedzis  pierādījumus kontrolējošām institūcijām, ka attiecīgais marķējums atbilst tā nosaukumam.

Ja noteikumi ir izpildīti, šo zīmi var izmantot arī citi ražotāji, tomēr šobrīd tikai “Ķekava” ir saņēmusi atļauju to izmantot. Atļauju  marķēt  pārtikas produktus ar papildus marķējumu sniedz Pārtikas un veterinārais dienests.