Aptauja: 72% iedzīvotāju nepareizi izsargājas no saules 

Lielākā daļa jeb 72% Latvijas iedzīvotāju nepareizi pasargā sevi no saules stariem – tikai 28% cilvēku saulainā laikā regulāri atjauno saules aizsargkrēma slāni uz savas ādas, liecina aptieku tīkla “Euroaptieka” veiktā aptauja. Sievietes (37%) saulainā laikā biežāk atjauno saules aizsargkrēmu, kamēr vīrieši to dara retāk – tikai gandrīz katrs piektais vīrietis izmanto šo metodi.

Nepietiekama izpratne par ādas pasargāšanu no saules apdegumiem

Par populārākajām metodēm, lai pasargātu ādu no saules un tās radītajiem apdegumiem, Latvijas iedzīvotāji atzīst tiešajos saules staros pavadītā laika ierobežošanu (54%), izvairīšanos no sauļošanās tad, kad saule ir stiprāka (36%), kā arī saulesbriļļu valkāšanu (35%). Tāpat vasarā 32% iedzīvotāju izvēlas izmantot galvassegu, kā arī 32% mēģina uzturēties ēnā. Savukārt viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem – regulāra saules aizsargkrēma lietošana un atjaunošana, ir viena no retāk minētajām metodēm, kas tiek izmantota, lai izvairītos no saules apdegumiem. Aptaujas rezultāti apliecina to, ka vairums Latvijas iedzīvotāju ne tikai nepareizi izsargājas no saules, bet arī viņiem ir nepietiekamas zināšanas par pareizākajām metodēm – daudzas no populārākajām metodēm, piemēram, saulesbriļļu valkāšana vai galvassegas izmantošana patiesībā var pasargāt no pārkaršanas, nevis apdegumu iegūšanas. 

“Galvenais priekšnoteikums, lai mēs varētu pilnvērtīgi izvairīties no saules apdegumiem, ir pareiza un regulāra saules aizsarglīdzekļu lietošana, neatkarīgi no saules intensitātes vai mākoņu daudzuma debesīs. Arī īslaicīga atrašanās saulē, ravējot dārzu, vai pārvietošanās ar velosipēdu var rezultēties ar nopietniem apdegumiem, kurus vēlāk var nākties ilgi ārstēt. Tāpat neapdomīga rīcība var veicināt dažādu ādas slimību, piemēram, melanomas attīstīšanos,” stāsta Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.“Vasarā ir būtiski lietot SPF krēmu, kura rādītājs ir sākot no 30 un uz augšu. Par ādas tipam piemērotākā un efektīvākā līdzekļa izvēli un lietošanu ieteicams konsultēties ar farmaceitu vai dermatologu. Tāpat nav ieteicams atrasties tiešos saules staros to aktīvajā laikā, kad ultravioletais starojums sasniedz tā augstāko atzīmi, kas parasti ir laika posmā no plkst. 11.00 līdz 16.00.” 

Jaunieši un sievietes par ādas veselību vasarā rūpējas labāk

Aptaujas dati liecina, ka cilvēki vecumā no 60 līdz 74 gadiem ir tie, kuri visbiežāk sevi no saules apdegumiem pasargā, neuzturoties ilgstoši saulē (58%), nēsājot cepuri (37%), kā arī valkājot ķermeni sedzošu apģērbu (27%). Savukārt jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem par labāko metodi uzskata regulāru saules aizsargkrēmu atjaunošanu uz ādas(42%) un mēģināšanu uzturēties ēnā. Tas var būt saistīts ar to, ka mūsdienās jaunieši pastiprinātāk interesējas par ādas veselību un aizsardzību no saules, savukārt gados vecāki cilvēki to neuzskata kā galveno prioritāti un saules aizsarglīdzekļiem nepievērš pietiekamu uzmanību. Cilvēkiem vecumā no 40 līdz 49 gadiem iecienītākā metode, lai izvairītos no saules apdegumiem, ir nesauļošanās tad, kad ir stiprāka saule (42%). 

Cepures lietošana karstā laikā ir tipiskāka vīriešiem (38%) nekā sievietēm (27%). To var skaidrot ar to, ka vīriešiem parasti ir īsāki mati kā sievietēm vai arī to nav, tāpēc ir nepieciešamas īpašākas rūpes par galvas ādas pasargāšanu no apdegumiem. Katra ceturtā sieviete Latvijā lieto speciālos pēc-sauļošanās līdzekļus, kamēr vīrieši – tikai gandrīz katrs piektais.  

Rīdziniekiem (39%) un citu Latvijas lielāko pilsētu iedzīvotājiem (41%) vasarā raksturīgāka ir cepuru nēsāšana. Savukārt iedzīvotājiem reģionos iecienītākā metode, lai izvairītos no saules apdegumiem, ir saulē pavadītā laika samazināšana.

Lai noskaidrotu, vai un kā Latvijas iedzīvotāji rīkojas, lai izvairītos no saules apdegumiem, aptieku tīkls “Euroaptieka” veica aptauju sadarbībā ar “OMG Latvia” šī gada jūnijā, aptaujājot 1011 interneta lietotājus no visas Latvijas.

Zaļā Josta - Reklāma