Ādas vēža gadījumu skaits pieaug! Sabiedrība kļūst vērīgāka.

0

Informāciju sagatavoja:“Veselības centrs 4” sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Putraima

Par pārmērīgas sauļošanās risku veselības aprūpes speciālisti brīdina ik gadu. Diemžēl ik gadu  melanomas un citu ļaundabīgu ādas audzēju diagnožu skaits pieaug par vairākiem simtiem, arvien vairāk saslimst gados jauni cilvēki.

Jaunākā SPKC informācija vēsta, ka 2018. gadā no ādas vēža miruši 124 cilvēki (76 – no ļaundabīgas melanomas, 48 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem). 2017. gadā konstatēti 448 jauni ādas vēža gadījumi, savukārt  diagnožu skaits pacientiem līdz 35 gadiem divu gadu kopsummā (2016. un 2017.g.) ir pieaudzis par teju 35% (salīdzinot ar 2014. un 2015.g. kopskaitu). 

NEMANĀMIE NĀVES DRAUDI

Latvijas mērenais klimats un īsā vasara nemazina saslimstības risku. Ultravioletais (UV) starojums cilvēku ietekmē visa gada garumā, turklāt šī ietekme “uzkrājas”, un sekas var izpausties arī tālākā nākotnē, kad cilvēks jau ir sācis rūpēties par savu veselību un mainījis kaitīgos paradumus. Joprojām pastāv nevērīga attieksme pret diagnostiku – konstatējot ādas veidojumus, cilvēks tiem nepievērš pietiekamu uzmanību un laikus nekonsultējas ar speciālistu. 

Lai uzsvērtu diagnostikas nozīmi cīņā ar ādas vēzi, par ikgadēju norisi ir kļuvusi “Veselības centrs 4” iesaistīšanās Latvijas Eiromelanomas akcijā. Arī šogad no 7. līdz 17. maijam akcijas laikā iedzīvotājiem bija iespēja veikt ādas veidojumu diagnostiku apmeklētākajās “Veselības centrs 4” filiālēs un grupas uzņēmumos.

226 pārbaužu laikā “Veselības centrs 4” dermatologi konstatēja ļaundabīgus ādas veidojumus četriem pacietiem (t.sk. trīs bazālo šūnu kancironomas) un vienu gadījumu, kura precizēšanai nepieciešama onkologa konsultācija.

DIAGNOSTIKA UN PREVENCIJA

Šogad novērojama arī pozitīva tendence: akcijas dalībnieki aktīvi interesējās par papildu diagnostikas un konsultāciju iespējām, arī tad, ja pārbaudes laikā netika atklātas akūtas problēmas. Šī interese norāda uz sabiedrības izpratnes pieaugumu par ādas vēža risku un profilaktisko veselības aprūpes pasākumu nozīmi. Lielākais izaicinājums ir šo interesi pārvērst aktīvā līdzdarbībā.

Konsultāciju laikā lielai daļai klientu tika ieteikts veikt digitālo dermatoskopiju ar FotoFinder metodi, kas pieejama “Veselības centrs 4” filiālē “Dermatoloģijas klīnika”. Izmantojot šo diagnostikas metodi, iespējams noteikt ādas ļaundabīguma risku, melanomas un nemelanomas ādas vēzi agrīnā stadijā. 

Mūsu platuma grādos iedzīvotāju āda pārsvarā ir gaiša un uz tās veidojas daudzas, nelielas dzimumzīmes. Arī šie ādas jaunveidojumi ir rūpīgi jānovērtē un jāuzrauga – tam piemērots ir MoleMax digitālais dermatoskops, kura programmas attēla izvērtēšanai ļauj ne tikai precīzi analizēt veidojumus, bet arī vērot to izmaiņas ilgākā laika posmā. Izmeklējumi ar MoleMax pieejami skaistuma institūtā “Lior”.

Uzticams UV aizsarglīdzeklis var glābt dzīvību!

Papildus sekošanai līdzi savam ādas stāvoklim, nemainīgs ir ieteikums aizsargāt ādu pret UV stariem. Uzturēšanās ēnā un nosedzoša apģērba valkāšana ir pirmais solis, lai sevi pasargātu, tomēr UV stari mūs skar ik mirkli. Aizsarglīdzeklim nav jābūt lipīgam, grūti uzklājamam vai nepatīkamam. Šobrīd ir pieejami kvalitatīvi, dermatoloģiski un oftalmoloģiski pārbaudīti līdzekļi spreju, zīmuļu (lūpas, plakstiņu zona) un vieglu losjonu veidā, kuri nerada traucējošas izjūtas un daudz efektīvāk pasargā ādu. Specializētā Anti-aging kosmētika tiek papildināta ar UV aizsargelementu, kas padara aizsardzību par nemanāmu ikdienas sastāvdaļu, nevis papildu pienākumu. Viens no uzticamākajiem piemēriem ir Mesoestetic medicīniskā kosmētika, kura ir pieejama veselības un skaistuma veikalā “Dynasty”. Lai arī aizsarglīdzekļu piedāvājuma klāsts ir plašs, visdrošāko un ērtāko aizsardzību no UV stariem sniegs tieši medicīniski pārbaudīti produkti.

Ceļš uz veselību sākas ar katru no mums

Cilvēka vērībai attiecībā uz savu ķermeni un tā izmaiņām ir neizmērojama nozīme. Lai arī ar melanomu visbiežāk slimo cilvēki vecumā no 40 līdz 60 gadiem, gados jaunu saslimušo skaits ik gadu palielinās. Aicinām ievērot šīs melanomas pazīmes un šaubu gadījumā nekavēties ar vizīti pie dermatologa:

A – asimetrija (melanoma ir asimetrisks veidojums)

B – robežas (melanomai malas ir neregulāras)

C – krāsa (melanoma var būt daudzkrāsaina)

D – diametrs (melanomas lielums mainās ātri)

E – evolūcija (melonama progresē ātri)

Dermatologi atgādina – ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ ir būtiski regulāri pārbaudīt savu dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu stāvokli. Rūpējieties gan par savu, gan līdzcilvēku veselību.