60 % Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti – šogad Ziemassvētki būs citādi

60 % Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka šogad Ziemassvētki tiks svinēti citādi. Pandēmija ietekmēs lielāko daļu svētku tradīciju, bet ir īpaši radinieku sanākšanu plašā lokā, kā arī Ziemassvētku pasākumu un tirdziņu apmeklēšanu. Taču nemainīgi vairums iedzīvotāju arī šogad rotās savu mājokli, gatavos Ziemassvētku mielastu un vēl vairāk naudas ieguldīs mājokļa labiekārtošanā.

IKEA aptaujas rezultāti liecina, ka pandēmijas ietekmē Ziemassvētki šogad tiks svinēti citādi: 13 % aptaujāto sagaida būtiskas izmaiņas, un gandrīz katrs otrais uzskata, ka būs nepieciešami nelieli pielāgojumi. 

„Sievietes izsakās kategoriskāk par COVID-19 pandēmijas ietekmi, un vairāk sieviešu nekā vīriešu uzskata, ka šogad Ziemassvētki būs daudz citādāki. Sievietes plāno svētkiem sagatavoties savlaicīgi – katra trešā ir nolēmusi dāvanas iegādāties agrāk nekā ierasts,” stāsta Inga Filipova, IKEA Latvija vadītāja. 

Pandēmija ietekmēs lielāko daļu sanākšanu un pasākumu

Atbildot uz jautājumu par svētku tradīcijām, kuras pandēmija ietekmēs visvairāk, vairums respondentu uzskata, ka izmaiņas galvenokārt būs saistītas ar sanākšanu plašā ģimenes lokā un pasākumu apmeklēšanu. 

„Aptaujas rezultāti liecina, ka risku dēļ respondenti pirmām kārtām atteiktos no Ziemassvētku pasākumu un tirdziņu apmeklēšanas (67 %) un 62 % ierobežotu sanākšanas plašā ģimenes lokā. Tomēr cilvēki meklēs arī citus veidus, kā satikties: 13 % respondentu ar tuviniekiem plānot tikties virtuāli, bet 7 % aptaujāto plāno tikties ārā, kur ir iespējams ievērot sociālās distancēšanas prasības,” stāsta I. Filipova. 

Mājoklis būs vēl svarīgāks nekā līdz šim 

Neskatoties uz pandēmiju, daudzi iecerējuši tuvākās ģimenes lokā ievērot iecienītākās Ziemassvētku tradīcijas, piemēram, dāvanu pasniegšanu, mājokļa un Ziemassvētku eglītes rotāšanu un kopīgu Ziemassvētku maltītes gatavošanu. 

„Ziemassvētku laikā mājoklim būs vēl nozīmīgāka loma nekā iepriekš. Tā kā tagad vairāk laika pavadām mājās, 22 % respondentu atklāj, ka šogad vairāk rotās mājokli, un katrs desmitais aptaujātais plāno ieguldīt naudu mājokļa labiekārtošanā. Latvijas iedzīvotāju mājās Ziemassvētku neatņemama sastāvdaļa ir Ziemassvētku eglīte (78 %), lampiņas logos (50 %) un sveces (41 %),” stāsta IKEA pārstāve. 

Ņemot vērā pagājušā gada pieredzi, viņa paredz, ka Latvijas iedzīvotāji iegādāsies arī  tekstilizstrādājumus, rotājumus un Ziemassvētku galda piederumus. Vairāk nekā 40 % aptaujas dalībnieku šogad Ziemassvētku rotājumiem plāno tērē līdz 30 EUR, bet apmēram 15 % respondentu paredzējuši tiem atvēlēt līdz 60 EUR. IKEA Ziemassvētku dāvanu papīri ir pieejami, sākot ar 0,99 EUR, LED lampiņu virtenes – no 3,59 EUR un lampa Ziemassvētku zvaigznes formā – no 3,99 EUR. 

Par pētījumu 

Ziemassvētku aptauju internetā pēc IKEA pasūtījuma veica pētījumu aģentūra “Norstat”. Interneta aptaujā oktobrī piedalījās 500 respondentu. 

Zaļā Josta - Reklāma