Vai darbs no mājām un retāka pasākumu apmeklēšana ietekmēja to, kā rūpējamies par ādu? „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone saka skaidru nē: „Gluži otrādi – krīzes laikos veselībai pievērsta pastiprināta uzmanība. Iespējams tādēļ, ka pat neliela skramba vai iekaisums, līdzteku citiem ar veselību saistītiem faktoriem, var būtiski ietekmēt cilvēka stāvokli uz slikto pusi.” Farmaceite norāda, ka ādas kopšana (līdzīgi, kā tas ir ar mutes veselību) ir svarīgs darbs, kas ikdienā veicams ķermeņa kopšanā un tā veselīga stāvokļa uzturēšanā. Sevišķa vērība veltāma sausai ādai.
„Tas, ka kosmetoloģija arvien vairāk satuvinās ar dermatoloģiju nebūt nenozīmē skaistumkopšanas nāvi. Drīzāk tas ir apliecinājums, ka mainās attieksme pret skaistumu, satuvinot to ar veselīgumu,” teic „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.
Sausuma iemesli
Ērika Pētersone sausas ādas īpašniekiem iesaka rūpīgi izvēlēties ādas kopšanas līdzekļus: “Sausai, trauslai, plānai ādai ir lielāks savainojumu, mikrotraumu risks, tieši tādēļ tā kopjama rūpīgāk. Jau pats definējums – sausa āda – norāda uz to, ka ādas problēma ir mitruma trūkums. Palīdzību var meklēt aptiekā, izvēloties dermokosmētiku, tomēr, ja ādas problēma ir patiešām traucējoša, sausums ir ļoti izteikts, ieteicams vispirms konsultēties ar dermatologu.”
Tam, ka āda ir sausa, var būt daudz iemeslu, tostarp, gaisa kvalitāte, temperatūra telpās un ārā, mitruma daudzums gaisā. Ādas sausumam ir arī daudz izpausmes veidu. Sausa var būt gan visa āda, gan atsevišķas tās zonas.
Gadījumā, ja ādas sausums (vai sausi laukumi) ir ilgāku laiku, var domāt, ka sausumam ir kāds no šiem iemesliem.
- Kontaktdermatīts. Dažreiz alerģisku reakciju var izraisīt vielas vai metāls, kas pieskaras ādai. Tā var kļūt sausa, niezoša un apsārtusi, var rasties arī izsitumi. Biežākie kontaktdermatīta izraisītāji ir, piemēram, kosmētikas līdzekļi, medikamenti, mazgāšanas līdzekļi vai kāda juvelierizstrādājumu sastāvdaļa (niķelis).
- Ekzēma jeb atopiskais dermatīts. Sausi, sarkani, niezoši plankumi, plaisas ādā, iespējams, liecina par ekzēmu. Ekzēma var būt pārmantota, taču tādi vides faktori kā alergēni, stress un citi kairinātāji var stāvokli vēl vairāk pasliktināt.
- Seborejiskais dermatīts jeb blaugznas izpaužas ar sausu, plēkšņainu ādu galvas matainajā daļā. Seborejiskais dermatīts nav tikai „apsnigusi apkaklīte”, tas var izpausties ar ādas sausumu arī uz rokām, kājām, cirkšņiem, sejas, ausīm vai arī nabas tuvumā.
- Sausa pēdu āda var liecināt par kāju sēnīti.
Katram no šiem stāvokļiem dermatologs ieteiks ārstniecības un ādas kopšanas līdzekļus.
“Gadījumos, kad izpaužas alerģiska ādas reakcijas, arī farmaceits var ieteikt kādu bezrecepšu līdzekli lokālai lietošanai. Tas var samazināt alerģiskus simptomus – niezi vai apsārtumu. Tomēr, iespējams, būs nepieciešama dermatologa konsultācija. Pēc tās farmaceits sniegs rekomendācijas, kā lietot ārsta izrakstītos medikamentus un kā pareizi kopt sausu ādu ikdienā,” saka Ērika Pētersone.
Sausas ādas simptomi
Tie atkarīgi no vairākiem faktoriem – veselības stāvokļa, vecuma, ādas sausuma cēloņa. Sausas ādas iespējamie simptomi:
- plaisas ādā (tās var būt arī dziļas, asiņojošas);
- nieze;
- lobīšanās, plēkšņošanās, zvīņošanās;
- apsārtums;
- raupja āda pelēcīgā krāsā;
- velkoša sajūta, īpaši, pēc mazgāšanās, peldes vannā, dušā vai dabiska ūdenstilpē.
Cēloņi un riska faktori
Lūk, kas var izraisīt ādas sausumu!
- Mazgāšanas līdzekļi vai ziepes. Ziepes, šampūni un mazgāšanas līdzekļi ir radīti ar mērķi atbrīvot ādu no atmirušajām šūnām un netīrumiem, kas uz ādas virsmas sajaucas ar tās izdalīto sebumu. Tas nozīmē, ka mazgājoties āda gan tiek attīrīta, taču vienlaikus arī sausināta, nomazgājot no tās ādas tauku slāni.
- Siltums. Jebkurš siltuma avots, sākot no sildītājiem un centrālapkures līdz kamīniem un malkas krāsnīm, var pazemināt mitruma līmeni telpās un padarīt ādu sausu.
- Karsta duša vai vanna. Ilgstoša mazgāšanās karstā dušā vai mērcēšanās karstā vannā var pastiprināti izraisīt ādas sausumu.
- Citas ādas slimības. Cilvēki ar noteiktām ādas slimībām, piemēram, psoriāzi vai ekzēmu var ciest no ādas sausuma radītajām problēmām.
- Peldēšana baseinā. Vielas, kas tiek pievienotas ūdenim baseinā, lai to uzturētu bez infekcijas izraisošam baktērijām, var būtiski sausināt ādu.
- Laikapstākļi. Temperatūras svārstības, ass vējš, aukstums un citi nelabvēlīgi laikapstākļi var padarīt ādu sausāku.
Kas veicina ādas izžūšanu?
Lai gan sausa āda ir izplatīta parādība un var skart ikvienu, ir daži faktori, kas papildus veicina ādas sausumu, teic „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.
- Vecums. Ja cilvēkam ir 40 un vairāk gadu, varbūtība, ka āda kļūs sausāka, palielinās. Šī tendence pieaug līdz ar gadu skaitu, neraugoties uz to, kāds ir bijis ādas stāvoklis pirms tam. Vairāk nekā 50% pieaugušo āda ir sausa mūža otrajā pusē.
- Dzīvesvieta. Ādai par labu nenāk dzīvošana aukstā, vējainā vai pārāk sausā klimatā.
- Darbavieta. Ja āda darba apstākļu dēļ bieži kļūst mitra, tā, visticamāk, ātrāk izžūs. Peldēšanas instruktoriem, treneriem, cilvēkiem, kam bieži jāmazgā rokas, vai tās pastāvīgi ir mitras, ir lielāka varbūtība ciest no ādas sausuma.
- Gēni. Veselības traucējumus, kas pastiprināti var izraisīt ādas sausumu, piemēram, ekzēmu, diabētu un nieru slimības, kā arī vairogdziedzera un citus hormonālos traucējumus iespējams mantot no vecākiem.
Ādas sargāšana
“Ādas kairinātāju saraksts ir gandrīz bezgalīgs. Tas ietver tīrīšanas, veļas mazgāšanas un grīdas pulēšanas līdzekļus, gaisa atsvaidzinātājus, un tie ir tikai daži no sadzīvē lietotajiem līdzekļiem. Šie produkti atņem ādai dabiski izdalīto aizsargājošo tauku slānīti, izraisot sausumu un kairinājumu. Jāuzmanās, jo dažiem cilvēkiem sausa āda var progresēt par nopietnākiem stāvokļiem,” saka farmaceite.
Kā palīdzēt ādai neizžūt?
- Mājas uzkopšanas laikā valkājiet cimdus. Lai rūpētos par roku ādu, tā ir jāaizsargā no kairinošiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem. Tos izmantojot, lietojiet gumijas cimdus vai vēl labāk, izveidojiet dubultu aizsargbarjeru: pirms sāciet darbu, uzvelciet gumijas cimdus uz plāna, mīkstas kokvilnas cimdiņa.
- Pēc baseina nomazgājieties un mitriniet ādu. Izkāpjot no baseina, ir jānomazgājas dušā ar maigu ķermeņa mazgāšanas līdzekli. Pēc tam uzklājiet līdzekli, kas satur ādu mitrinošas vielas, piemēram, hialuronskābi, urīnvielu, glicerīnu, dažādas eļļas. Tās palīdz ādai uzturēt mitrumu un novērsīs turpmāku sausumu. Ja apmeklējiet baseinu regulāri, vislabāk šos līdzekļus iegādāties aptiekā, konsultējoties ar savu farmaceitu. Līdzekļi ķermeņa mitrināšanai spēj uzlabot ādas mitruma līmeni, līdz ar to uzlabojot šūnu vielmaiņu. Ja āda pastāvīgi tiek pakļauta dažādiem kairinātajiem un nav pienācīgi mitrināta, āda ātri zaudē elastīgumu, parādās sausi plankumi, plaisa, izsitumi.
- Ieziediet īpaši sausās vietas ar lanolīnu saturošu līdzekli. Ja āda jutīgi reaģē uz sadzīvē lietotiem ādas kairinātājiem, labākie aizsardzības līdzekļi būs tie, kuru sastāvā ir vismazāk sastāvdaļu. Kad abrazīvie sadzīves produkti pieskaras ādai, tie nojauc tās aizsargbarjeru. Vaicājiet aptiekā kādu specializētu ziedi. Bieži vien farmaceiti iesaka arī dekspantenolu saturošus līdzekļus. Dekspantenols ādā pārvēršas par pantotēnskābi, kas piedalās jaunu ādas šūnu veidošanā un atjaunošanā. Nereti iesaka arī krēmus, kas satur urīnvielu – tā spēj atjaunot mitruma līmeni ādas virsējā slānī. Savukārt keramīdi ķermeņa kopšanas līdzekļu sastāvā palīdz atjaunot ādas dabīgo aizsargslāni un mazināt mitruma zudumu.
- Sagatavojiet auzu vannu. Auzas sausas ādas ārstēšanai tiek izmantotas jau gadsimtiem ilgi, tomēr tikai nesen pētnieki atklāja, kāpēc tās mazina niezi, ko izraisa sausa āda: auzas satur ķīmiskas vielas – avenantramīdus – kas cīnās ar iekaisumu un apsārtumu. Lai maksimāli izmantotu auzas kā niezi mazinošu līdzekli, tās var pievienot remdenam vannas ūdenim. Blenderī sasmalciniet ātri vārāmās vai pilngraudu auzu pārslas un ieberiet tās vannā, mērcējieties vismaz 15 minūtes. Ja negribas izmantot šo dabisko līdzekli, var iegādāties vannas eļļu, kas satur mandeļu, jojobas, citas dabīgās ēteriskās eļļas, piena proteīnus un E vitamīnu. Pieejamas arī vannas pērles, kas siltā ūdeni izšķīst. Tām ir ļoti patīkams, nomierinošs aromāts un sastāvā esošās vielas mitrina ādu un padara to maigāku.
- Atbrīvojieties no putekļu ērcītes. Lielākajā daļā māju mitinās putekļu ērcītes. Lai novērstu ar putekļu ērcēm saistītu niezi un kairinājumu, vismaz reizi nedēļā izsūciet grīdas un paklājus un mazgājiet gultas veļu 50 grādos vai karstāka ūdenī.
- Lietojiet mitrinošu roku dezinfekcijas līdzekli. Daudzi savas somās allaž tur kādu līdzekli, lai ātri un viegli dezinficētu rokas, un tas ir pareizi. Taču spirtu saturoši dezinfekcijas līdzekļi patiešām var kaitēt roku ādai. “Meklējiet mitrinošus dezinfekcijas līdzekļus, kam uz etiķetes ir norādīts, ka tos iesaka dermatologi. Konsultējieties ar farmaceitu par roku dezinfekcijas līdzekli, ja āda ir sausa un jutīga,” mudina Ērika Pētersone.